Škůdců na zahrádce se zbavíte nejen s použitím chemie. Jde to i přírodně, pomůže řeřicha nebo hořčice

Zahrádkářská sezona začala. Zatímco někteří neustále nakupují zeleninu v obchodech, jiní se zaměřují na nákup spíše semínek, které později zasází do záhonků a z ní si následovně vypěstují vlastní zeleninu, která je daleko chutnější, šťavnatější a lahodnější. Možná i vy patříte k zahradníkům, kteří si každým rokem pěstují vynikající a čerstvou zeleninu. Pokud je tomu tak, jistě víte, že zelenina může být napadena škůdci. Jak proti tomuto soupeři vyhrát?

Housenka běláska zelného, foto: Shutterstock.com

Zeleninu napadají nejrůznější škůdci a nemoci

Každým rokem se zahradníci a zahrádkáři setkávají s hromadou škůdců a nemocí, jež napadají jednotlivé druhy zeleniny. Nemoci i škůdci se začínají objevovat už při sázení první zeleniny. Nejdříve se objevuje houbová choroba, která napadá salátovou zeleninu. Způsobuje její podehnívání. Ředkvičky zase trpí na takzvané dřepčíky, kteří napadají klíčící rostliny, které následovně likvidují.  

K poměrně obávaným škůdcům patří také bělásek, který si třepetá nad záhony, kde se nachází zelní nebo kapusta, květák či podobná zelenina. Bělásci okusují listové čepele a ze zeleniny vám nic nenechávají. Podobně působí i plodomorka zelná, která dokonce přežít zimu v podobě larvy.

Zelí napadené běláskem zelným, foto: Shutterstock.com

Jak předcházet škůdcům a nemocem 

Pokud vaši zeleninu škůdci a nemoci nenapadli, je důležité nepodcenit v této chvíli prevenci. Díky správné prevenci se vaše zelenina může nepříjemnostem zcela vyvarovat, a to je přesně to, co chcete a co vám usnadní práci spojenou s péčí o pěstovanou zeleninu.  

Zdraví zeleniny se dá, podle zkušených zahradníků, ovlivnit už při výběru osiva a také správným předpěstováním. Při výběru semen platí pravidlo, že se vyplatí kupovat mořená semena. Tato semena jsou ošetřena a je u nich daleko menší pravděpodobnost, že je škůdci nebo nemoci napadnou.

Ilustrační obrázek, foto: Shutterstock.com

 

Předcházet nemocem lze také tak, že před vysetím ošetříte půdu speciálními přípravky. Tím se vyhnete především napadení klíčních rostlin. Vhodné je také provádět speciální zálivky sadby.  

Při pěstování dbejte na to, abyste rostlinu sázeli mělce, ve volném sponu a abyste je zalévali v odpoledních hodinách. To jsou triky, které se osvědčili zahradníkům a zahrádkářům jako prevence houbových chorob.

Ilustrační obrázek, foto: Shutterstock.com

Co dělat, když škůdci a nemoci napadnou zeleninu 

Možná se nemoci a škůdci už nachází na vaší úrodě. V takovém případě se ptáte, co máte dělat, jak škůdce zničit, aniž by došlo k výraznému poškození rostliny. Je důležité, abyste zeleninu pravidelně kontrolovali. Jen tak odhalíte škůdce nebo nemoc v začátcích, kdy se s ní dá bojovat jinak než vytržením rostliny z půdy.  

Pokud napadnou rostlinu zmiňovaní dřepčíci, zasáhnout lze s insekticidy. Přípravků na této bázi je celá řada, v hobbymarketech nebo zahradnictvích vám rozhodně poradí. Pokud to chcete udělat přírodněji, můžete vysázet k napadené rostlině řeřichu nebo hořčici, což jsou rostliny, které škůdce přitáhnou a na kedlubny či jinou napadenou zeleninu si už ani nevzpomenou. 

Řeřicha spolehlivě odláká škůdce od vaší zeleniny, foto: Shutterstock.com

Když napadne zeleninu plodomorka nebo krytonosec, v tomto případě je zahubení obtížnější, ale ne nemožné. Na pomoc si vezměte přípravky s obsahem dusíkatého vápna.  

Pokud jste zastánce čistě přírodního pěstování bez přípravků nebo chemie, vsaďte na přirozené škůdce škůdců. Například slunéčka sedmitečná jsou hotovým postrachem mšic, které napadají například okurky nebo rajčata.

Někdy to bez chemie nejde 

Je však třeba konstatovat, že ne vždycky to jde přírodní cestou. Někdy se bez chemie člověk neobejde. Někdy se choroby nebo škůdci objeví až v takovém stádiu, kdy se potřebují z rostliny odstranit rychle, jednoduše a efektivně. V této chvíli přichází na scénu postřik nebo sprej, který umí škůdce, nemoci i plísně zastavit takřka ihned.  

Při používání chemických prostředků si dávejte pozor především na jednu věc, a sice na správné zacházení. Před použitím si vždy přečtěte návod na to, jak s přípravkem či postřikem zacházet. Dodržujte ochranné prostředky, abyste nepoškodili své vlastní zdraví. 

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.