V polovině září je vhodná doba uklidit muškáty z našich okenních parapetů. Mnozí lidé čekají až do října nebo do doby, kdy vypuknou podzimní mrazíky v plné síle, odborníci však doporučují začít s přípravou na přezimování už v polovině září. Muškáty se tak nebudou muset vůbec prát s podzimními mrazíky a ve skvělé formě budou připraveny k přezimování.
Muškátům se jinak říká také pelargonie a víme o nich, že jsou to nenáročné květiny, které jsou velmi vděčné. I když péče o ně není náročná, většinou se skutečně prošvihne ta správná doba na jejich zazimování.
Než přesuneme muškáty na vhodné místo určené k přezimování
Než muškáty definitivně uskladníte na vhodnější místo, než je okenní parapet, je třeba provést několik důležitých věcí. Nejprve je nutné zastavit hnojení. Muškáty musí vyzrát a přestat růst, to jim bude dovoleno opět až v době, kdy se naaranžují na okenní parapet. Kromě toho je třeba je seřezat, aby se rostlina v zimě zbytečně nevysílila letošními výhony. Kdybychom výhony neseřezali, mohou se vytáhnout a v mnoha případech i hynou.
Výhony se seřezávají co nejhlouběji (záchytným bodem je kolénka, nad kterým se řez provede). A až po seřezání je možné přemístit muškát na vhodnější místo, kterým je například skleník nebo případně i sklep.
Jak by mělo vypadat vhodné místo pro muškáty?
Ideální místo je takové, kde je dostatek prostoru. Samozřejmě i světlo je důležité, přesto dostatek prostoru je důležitější. Ideální teplota by se měla pohybovat kolem šesti až deseti stupni Celsia. Co se týče zálivky, tu je vždy třeba přizpůsobit dle teplotě a vlhkosti místa.
Nezapomínejte v průběhu zimy muškáty kontrolovat. To, že jsou zazimované, neznamená, že je nemohou napadnout škůdci. Pokud se tak stane, je třeba použít chemickou ochranu, která proti škůdcům úspěšně bojuje.