Zavíječ moučný, známý spíše jako potravinový mol, je nevítaný návštěvník každé kuchyně. Potraviny napadené jeho larvami je potřeba neprodleně vyhodit, což se může často prodražit. A přitom stačí tak málo, jak mu zabránit v invazi do našich zásob.
Jak zavíječ vlastně vypadá?
Dospělý zavíječ je dobře známý, drobný, šedivý motýl s tmavými pruhy. Jeho larvy jsou drobní červíčci špinavě bílé barvy. Hlava larvy je oproti tělu výrazně tmavší. Tento škůdce je velmi plodný a ročně a produkuje až pět generací potomstva. Zakuklené larvy se klubou nejčastěji po vlnách, proto je nejvíce pozorujeme ve větším počtu. Je rozšířen všude po světě a páchá značné škody na špatně uskladněné úrodě.
Které potraviny jsou v ohrožení?
Jak už jeho druhové jméno napovídá, tento brouček napadá nejčastěji sypké potraviny. První na ráně nejčastěji bývá mouka, cukr a krupice. Nicméně není vybíravý a rád napadá i těstoviny a dokonce rád napadá i sladké pečivo, například perníčky. V zemědělství zase rád škodí na obilovinách.
Jak vypadají napadené potraviny?
Potraviny, které zavíječ navštívil, lze rozeznat několika způsoby. Nejsnadnější je, když jsou larvy v potravinách v pohybu a jsou dobře viditelné. Pokud ale žádné červíky nepozorujeme, ale dospělce jsme přistihli, je nutné důkladně prohlédnout všechny potraviny, ke kterým se mohl dostat. Zavíječ totiž vytváří při svých rejdech drobné pavučinky. Ty jsou dobře rozpoznatelné, protože jsou relativně pevné a drží potraviny u sebe.
Zavíječi nejsou jedovatí a jejich náhodná konzumaci by nám neměla přinést žádné zdravotní obtíže. Nicméně další zpracování těchto potravin je krajně nehygienické a zbytečně tím zvyšujeme riziko náhodných zdravotních potíží.
Důležité je správné skladování potravin
Snadným způsobem je uskladnit potraviny tak, aby k nim zavíječi neměli přístup. Nejlepší pomůckou jsou skleněné, případně plastové nádoby se šroubovacím víkem s gumovým těsněním. Dále se doporučuje mouku a jiné sypké potraviny, před přesypáním do nádoby, řádně prosít sítkem.
Na škodu nejsou ani feromonové lapače. Stojí asi 70 korun. Tyto lapače s lepkavým povrchem svou vůní lákají dospělé jedince. Lapače se ale musí často měnit, hlavně v období kdy se škůdci líhnou.
Foto: freepik, zdroj: moth-prevention, oureverydaylife