Mít skleník na zahrádce je při pěstování ovoce a zeleniny velká výhoda. Můžete začít s výsevem dříve a taky toho více sklidíte, protože v teplejším a vlhčím prostředí se ovoci a zelenině daří. Pořízení skleníku není úplně levná záležitost. Hledala jsem, jak si skleník postavit svépomocí a vyskočil na mě nápad s PET lahvemi. A tak jsem je v průběhu roku začala sbírat. Jak postavit skleník z plastových lahví? Pojďme se na to podívat.
Příprava PET lahví
Začala jsem sbírat plastové lahve. Mnoho z nich jsem dostala od známých. V současnosti se klade velký důraz na to, jak je recyklace plastů důležitá. Tohle je vlastně znovupoužití plastových lahví pro další účel, takže skvělá forma recyklace.
Nejtěžší bylo odstranit z lahví etikety. Pomohla mi jarová voda, do které jsem lahve namáčela, aby se cedulka snadněji sloupla. Potom následovalo odříznutí dna lahve, aby se na sebe jednotlivé kusy poskládaly.
Rozměr skleníku a základní konstrukce
Rozmyslete si jak velký skleník byste chtěli mít. Od toho se potom odvíjí množství potřebných lahví. Já vyrobila dřevěný rám. Myslete i na ukotvení skleníku do země nebo ke zdi stavby, aby v případě velkého větru vaše plastová stavba neodletěla. Je-li skleník větších rozměrů, rozhodně nezapomeňte ani na rám dveří, který vyplníte také PET lahvemi.
Připravte si rovné dřevěné pruty nebo bambusové tyče, na které se PET lahve navlečou. V mém případě jsem použila rovné větve ze stromu.
Postup výroby skleníku
Na jednotlivé rovné tyče jsem navlékla jednotlivé PET lahve. Dejte si záležet, aby byly opravdu u sebe. Připevňujte je postupně vedle sebe k dřevěné konstrukci. V případě, že vám někde vznikne větší mezera, vyplňte jí bublinkovou fólií. Strop skleníku tvoří také PET lahve.
Nakonec si připravte dveře, stejným postupem, jako se vyplňovali jednotlivé dveře a připevněte je k dřevěné konstrukci pomocí pantů. Nebo provizorně využijte silný drát a zajistěte tak, aby se dveře mohly otevřít pro vstup do skleníku.
Foto: Shutterstock, zdroj: dengarden, TheGreenOptimistic