Nezařazené

Rozpoznejte pravé zlato od padělku. Použijte nit s vodou a magnet, podvodníci nebudou mít šanci

Nejčastěji se to stává na dovolených v zahraničí nebo na tržnici. Prodavač se dušuje na svou babičku, že vám prodává pravé zlato, ale vy byste za ryzost vašeho šperku ruku do ohně nedali. Jak rozeznat zlato od padělku? Způsobů je hned několik.

Punc především

Nejjasnějším ukazatelem pravosti zlata je punc. Veškeré zlaté šperky přesahující váhu 0,5 g musí být opatřeny puncem. Puncovní značka je vlastně razítko vyražené do šperku, díky němu i laik snadno pozná ryzost materiálu. Punc najdete u prstenů a náušnic na vnitřní straně, u náramků a náhrdelníků poblíž zapínání. Objevíte tam číslo mezi 585–750, které značí podíl zlata ve slitině. Čím vyšší číslo, tím více zlata.  

Má to ale háček

Může to mít ovšem zádrhel. Zlato je buď tak lehké, že punc nemá, nebo naopak punc má, ale je padělaný. Což se také může stát, někteří podvodníci jsou nadmíru šikovní. Jaké další domácí způsoby rozpoznání pravosti zlata se nabízejí? A rovnou zapomeňte na kousání do zlata, polévání kyselinou a podobně nebezpečné nápady.

Foto: Shutterstock

Vyleštěte zlato hadříkem

Padělaný kov se ošoupe. Proto mu můžete pomoci. Začněte šperk intenzivně leštit padělaným hadříkem. U nepravého zlata brzy zachytíte výsledky vaší činnosti. Nepravé zlato také často zanechává černé skvrny na kůži.

Vezměte si na pomoc váhu

Pravé zlato bývá těžší než to falešné. Pokud tedy máte doma šperk podobné velikosti jako ten, který chcete podrobit analýze, zvažte ho a porovnejte jeho hmotnost s podezřelým kouskem. Bude-li výrazně těžší, existuje vysoká šance, že se jedná o zlato falešné.

Vyzkoušejte magnet

Zlato na magnet nereaguje. Na rozdíl od jiných kovů. Pokud tedy přiložíte silný (nejlépe neodymový) magnet ke šperku a nestane se nic, máte jistotu, že jde o zlato. Pokud magnet šperk přitáhne, je šance, že je zlato falešné. Ale nemusí to tak být, třeba je jen nízkokarátové.

Metoda pro vědce

Budete potřebovat kuchyňskou váhu, sklenici naplněnou vodou a nit. Zvažte zlatý šperk na váze a jeho váhu si zaznamenejte. Následně naplňte sklenici vodou až téměř po okraj. Ke zlatému šperku připevněte nit. Sklenici postavte na váhu a tu vynulujte. Nyní šperk na niti ponořte do sklenice, aby byl zcela ponořen, ale zároveň se nedotýkal dna ani stěn sklenice. Opět si zapište výsledek. A teď jen hmotnost šperku vydělte hmotností šperku ve vodě. Podle výsledku si zkontrolujte, co máte doma za kov.

  • 8,92 –měď
  • 8,69 –nikl
  • 7,7–7,9 – ocel
  • 10,5 – stříbro
  • 11,34 – olovo
  • 12,02 – palladium
  • 11,54–11,56 – zlato s ryzostí 375
  • 12,5–14 – zlato s ryzostí 585
  • 14,5–16 – zlato s ryzostí 750
  • 16–16,65 – zlato s ryzostí 850
  • 18,5–19,0 – zlato s ryzostí 900
  • 19,3 – zlato s ryzostí 999,9

Jak se vyhnout padělaným šperkům?

Nakupujte pouze o renomovaných prodejců a výrobců. Dejte si pozor na klenotnictví a e-shopy, které překupují šperky z Asie. Ověřte si registraci obchodníka u puncovního úřadu. A pokud už se vám podaří padělané zlato koupit, informujte puncovní úřad.

Foto: Shutterstock, zdroj: Prsteny, Vedazive, Napady-navody, Forbes, wikiHow

Aktualizace: 3.10.2024 10:21

Hana Bordovská

Sdílet
Autor
Hana Bordovská

Novinky

Bleskurychlé rozložení pařezu na zahradě. Takřka bez práce a bez chemie

Strom jste skáceli, ale co s pařezem? Je nevzhledný, zavazí, rostou na něm houby. Naštěstí existuje… Zobrazit více

3.10.2024

Jaké jedovaté rostliny vám rostou na zahradě? Je třeba se před nimi chránit

Obklopovat se přírodou je sice zdravé jak pro tělo, tak duši, ale na některé rostliny… Zobrazit více

1.10.2024