Rozmarýn lékařský, dřevitý keř charakteristický svým osvěžujícím aroma, se využívá jako koření. Zvlášť oblíben je ve středomořské kuchyni. Jak ho pěstovat doma v květináči, abychom mořskou příchuť léta zažívali po celý rok?
Pěstování rozmarýnu v květináči
Běžně se rozmarýn pěstuje venku, potřebuje lehkou, písčitou a dobře propustnou půdu. Nemá rád vlhkost a miluje slunce, nejlépe po celý den. Přesto si rozmarýn poměrně snadno můžeme vypěstovat i doma v květináči. V létě ho necháme na balkóně, terase nebo zahradě a v zimě šup s ním do tepla. I v květináči dbáme na dobře propustnou půdu a teplé a slunné místo. Se zaléváním opatrně, zaléváme, až když je půda úplně vyschlá. Dvakrát do měsíce můžeme rostlinu mírně osprchovat, častěji ne, hrozí výskyt houbových chorob. V létě hnojíme co dva týdny, vybíráme si organická hnojiva z důvodu užití rozmarýnu v kuchyni, chemii konzumovat nechceme.
Co všechno rozmarýn dokáže?
Rozmarýn není jen výjimečné koření, zvládne toho mnohem více. Obsahuje spoustu prospěšných látek, díky kterým se využívá v léčitelství, kosmetice a aromaterapii. Připravuje se z něj čaj, víno, tinktura nebo esenciální olej. Zlepšuje stav mastné pleti a léčí akné, podporuje správnou funkci jater a zdravé trávení, pomáhá při nadýmání, snižuje pocity únavy, uklidňuje, podporuje prokrvení pánevního dna (pomoc při problémech s otěhotněním). Rozmarýn má antibakteriální a antiseptické účinky, pomáhá při rýmě a nachlazení, také při zánětech a revmatu. Působí jako prevence proti některým druhům rakoviny.
Rozmarýn v kuchyni
Výrazné aroma a jemná chuť nádherně doplní pečená a grilovaná masa nebo brambory, ale také omáčky, polévky nebo saláty. Lze využít jak v čerstvém, tak sušeném stavu. Právě sušený rozmarýn je nejaromatičtější. Ustřižené větvičky si můžeme nasušit ve stínu při teplotě 30 °C. Sušený rozmarýn pak uchováváme na chladném a tmavém místě, v uzavřené skleněné nádobě.
Foto: Shutterstock, zdroj: Pestitelka, Nasezahrada, RHS, Gardenersworld, MarthaStewart