Říjen přinesl oživení hypotečního trhu. S výrazným růstem ale odborníci nepočítají

Říjen přinesl oživení hypotečního trhu. S výrazným růstem ale odborníci nepočítají

Letos nejúspěšnější měsíc na hypotečním trhu. Takový byl hned z několika pohledů říjen. Oproti minulým měsícům přinesl víc než 10% nárůst poptávky, přesto analytici ani zástupci bank v nejbližší době další zásadní oživení nečekají. Podle nich zůstane zájem o hypotéky přibližně na současných hodnotách.

Říjen potěšil zástupce bank zejména s ohledem na celkový objem hypoték. Letos premiérově se totiž přiblížil k 17 miliardám korun. Bylo to dané hlavně tím, že průměrná výše úvěru se vůbec poprvé v historii přehoupla přes 2,4 milionu korun.

Navíc byl letošní říjen jen těsně druhý co do počtu nových hypotečních úvěrů. Lidé si jich vzali přesně 7 027. Větší zájem byl jen v červnu, kdy banky uzavřely 7 119 nových půjček na bydlení.

Meziroční pokles ovlivnila změna podmínek

Nárůst poptávky po hypotékách je dobře vidět zejména v porovnání se zářím. Tehdy si lidé vzali zhruba o 700 půjček na bydlení méně než v říjnu. A jejich celkový objem se pohyboval okolo 15 miliard korun.

Odborníci ale upozorňují, že ani říjnový růst nepřinesl nijak závratné oživení trhu.

„V porovnání s loňskými daty je propad stále výrazný. Loni v říjnu si lidé vzali 10 500 nových hypotečních úvěrů za víc než 24 miliard korun. Bylo to ovšem dané také tím, že tou dobou začínaly platit pokyny České národní banky, které zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték. Lidé se proto snažili na poslední chvíli získat půjčku za výhodnějších podmínek,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Současné hodnoty vydrží i dál

Snaha předzásobit se dostupnějšími úvěry je patrná ještě na číslech z loňského listopadu. Tehdy si lidé vzali téměř 8 500 nových hypoték v objemu 19,5 miliardy korun. I tyto údaje jsou výrazně vyšší než letošní maxima.

Nicméně už následující měsíc se zájem výrazně propadl. Loni v prosinci banky uzavřely zhruba 6 500 nových hypotečních smluv a jejich prostřednictvím lidem půjčily necelých 15 miliard korun. „Na podobné úrovni se pohybují i letošní čísla. Výjimkou byl pouze začátek roku, který ale bývá tradičně slabší,” poznamenal Silný.

Odborníci se proto shodují, že hypoteční trh už našel hladinu, na které se bude do budoucna pohybovat. A pod kterou by neměl dlouhodobě klesnout.

Někteří z nich dokonce doufají, že by se měsíční počet nových půjček na bydlení mohl dlouhodobě držet okolo 7 000. Zvlášť, pokud bude dál klesat jejich průměrná úroková sazba.

Propad úrokové sazby na podzim zrychlil

Průměrný úrok hypoték klesá už od začátku roku. Zatímco ještě v lednu byl přesně 3 %, koncem října už to bylo pouze 2,36 %.

„V současnosti je úroková sazba na úrovni loňského února. Právě v posledních měsících přitom propad výrazně zrychlil. Ještě v létě byl průměrný úrok víc než 2,6 %. V září ale spadl o 0,14 procentního bodu a v říjnu o dalších 0,11,” poznamenal hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Poklesu nahrál hlavně slabší zájem o nové hypotéky, který přiměl banky víc bojovat o nové klienty.

Některé banky začínají zdražovat

Poslední týdny ale přinesly výraznou změnu. Zatímco od začátku léta přišlo každý měsíc se snížením úroků několik poskytovatelů, v listopadu to byl jen jeden. A ještě v říjnu některé banky úrokovou sazbu dokonce mírně zvýšily.

Do dalšího zlevňování se moc nechce zejména velkým poskytovatelům.

„Největší z nich v současnosti nabízí u hypoték s pětiletou fixací úrok okolo 2,5 %. To je o víc než 0,1 procentního bodu nad současným průměrem. Na trhu přitom najdete banky, které se pracují i se sazbou nižší než 2,1 %,” podotkl Silný.

Světové trhy zvyšují sazby

Důvodů, proč banky od dalšího snižování úroků upouští, je několik. Patří mezi ně například neochota dál zmenšovat svou marži nebo fakt, že ani přes zlevnění nerostl počet nových úvěrů podle jejich představ.

Roli hraje také současný vývoj na světových mezibankovních trzích. Na něm už od září rostou sazby, za které si banky půjčují peníze. Poskytovatelům tím pádem mohou růst náklady na zajištění hypotečních úvěrů.

Zároveň je ale třeba říct, že banky mají stále dostatek vlastních volných peněz. Na zajištění hypoték si proto zatím půjčovat nepotřebují.

Hrozí, že rozdíly porostou

Současný vývoj jim přesto dává prostor, aby si vybrali, jestli budou dál zlevňovat nebo spíš zdraží. Anebo nechají sazby na současných hladinách.

Je tak docela možné, že rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli porostou. Už nyní se přitom pohybují i okolo 0,7 procentního bodu.

Proto se vyplatí nabídky nejprve důkladně porovnat pomocí on-line hypoteční kalkulačky. Získáte tak přehled o úrocích i dalších poplatcích, se kterými banky pracují. A vyberete hypotéku, která je pro vás nejvýhodnější.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!