Pro svou účinnost ho někteří řadí mezi tzv. královské byliny. Řepík lékařský znali už ve starém Egyptě, když byl využíván při onemocnění jater, zraku, později řepíkem léčili i střelná poranění, a dokonce i potenci.
Bylinu najdeme poměrně bez problémů i u nás na okrajích lesů a cest, na mezích a chodnících, na kopcích a svazích. Je hodně podobná divizně.
Řepík lékařský sbíráme v létě
Sbírá se kvetoucí nať řepíku, to znamená v měsících červnu až srpnu. Rostlinu sušíme zavěšenou ve svazcích a co nejrychleji, aby nezhnědla, pak je již nevyužitelná. Při sušení by neměla nať obsahovat plody.
Tato bylina obsahuje třísloviny, hořčiny, silici, flavonová barviva, fytoncidní látky.
Léčivé účinky
Řepík je výborný při zánětech v krku, dutiny ústní, hrtanu, mandlí, při angíně, při unavených a přetížených hlasivkách, tuberkulóze. Využívá se rovněž v léčbě kurdějí, chudokrevnosti, revma, při cirhóze, tvrdnutí jater, při nemoci sleziny, krčních uzlin, bolestech v kříži, rozedmě plic, zvětšeném srdci, při křečových žilách a bércových vředech. Má protizánětlivé a dezinfekční účinky.
Užití řepíku
Využití řepíku je nesmírně bohaté. Nejčastěji se můžeme setkat s následujícími recepty:
Čaj z řepíku
Čajovou lžičku řepíku spaříme 1/4 litrem vody a vyluhujeme. Můžeme pít až tři šálky denně.
Řepíková koupel
200 g bylinek dáme přes noc vylouhovat do studené vody. Druhý den zahřejme a vylijeme do teplé koupele, kterou provádíme cca 30 minut. Pomáhá při kožních problémech, hemeroidech a především by se děti, trpící tuberkulózou krčních uzlin, měly v řepíku koupat každý den.
Kloktadlo z řepíku
2 polévkové lžíce sušené řepíkové natě zalijeme ½ litrem vařící vody, krátce povaříme a 20 minut louhujeme. Poté scedíme.
Řepíkový odvar
1 polévkovou lžíci zalijeme vařící vodou a necháme vylouhovat. Odvar musíme připravit vždy čerstvý, jinak ztrácí na účinnosti.
Řepíková mast
4 hrsti drcené natě řepíku zamícháme do vařícího 0,5 kg sádla a krátce necháme povařit. Druhý den po vystydnutí znovu ohřejeme a naplníme mastí připravené nádobky. Uchováváme v chladu. Užíváme hlavně při bércových vředech a křečových žilách.
Směs na nemocná játra
Smícháme 100 g řepíku, 100 g svízele a 100 g mařinky vonné na jednu čajovou lžičku této směsi použijeme 1/4 litru vody, kterou směs spaříme a vylouhujeme a scedíme. Pijeme 2 šálky denně.