Máte v plánu koupi nového nebo postaršího bytu? V obou případech je třeba mít se na pozoru. Realitní svět umí být zejména pro začátečníky poměrně komplikovaný a pokud nemáte ve svém okolí zkušeného obchodníka s realitami, kterého se můžete kdykoliv na cokoliv zeptat, můžete se snadno spálit. Přečtěte si následující rady, na které je vhodné se zaměřit při výběru nového bydlení.
Byt s balkonem či lodžií je velká výhoda
O důležitosti sklepní kóje přidružené k bytu jsme psali minule. Za stejně tak důležité, ne-li ještě důležitější, považujeme vlastní lodžii nebo alespoň balkon. Ideální je terasa, ale to je kapitola sama pro sebe. A buďme upřímní – kdo z nás to (a na to) má? Jde nám zkrátka o další využitelný prostor čistě pro nás. Myslím, že výhody jsou naprosto zřejmé. I kdyby se mělo jednat pouze o věšení prádla, je to skvělý pomocník. Stejně tak dodatečný prostor pro skladování nebo například pěstování bylinek je velmi příhodný.
Často jsou v rámci rekonstruovaných bytových domů zmiňovány revitalizace lodžií a jejich zvětšení. Alespoň o tom rádi píši realitní makléři. Nevěřte tomu! Jednak se většinou SVJ na takové realizaci nedohodne a jednak to často není ani možné z důvodu statiky, nevyhovující konstrukce domu, omezení přístupu či čehokoliv dalšího. Takže, když by Vám při prodeji toto někdo sliboval, berte informaci s velkou rezervou.
Zjistěte si skutečnou výměru jednotlivých místností
Na co si hlavně dát pozor v souvislosti s lodžií i sklepem v realitních inzercích je, zda se jejich výměra počítá do celkové udávané velikosti bytu. Vezměte si například popis, kde máte udávaných 65 m2 jako rozlohu bytu. Ale už Vám neřeknou, že z toho je 5 m2 je lodžie a 2 m2 sklepní kóje. A rázem se z původní velikosti vytratí značná část prostoru.
Pro tyto důvody si vždy, ale opravdu vždy vyžádejte půdorys bytu včetně metráže pro jednotlivé místnosti. Často jsou například plánky k dispozici, ale bez vyznačení nebo v takovém ražení, ze kterého není rozdělení zřejmé. Může se Vám potom snadno stát, že sice máte byt s teoreticky dostatečným prostorem, ale ve finále máte zbytečně velikou chodbu a naopak malinké pokoje, kde byste prostor využili o mnoho lépe. Na rekonstrukci se v těchto případech nespoléhejte, jednak je to velice nákladné a jednak nevíte, které zdi jsou nosné, tudíž je nelze bourat.
Čím se jedná o menší byt, o to více je důležité dávat pozor na plošné a prostorové rozdělení celkové rozlohy bytu na jednotlivé místnosti.
“Slunný byt” může znamenat spíše výheň
Svou roli při výběru bytu hraje i orientace vzhledem ke světovým stranám. Jestli jste někdy tápali na kterou stranu že je ten východ nebo západ, tak každodenní vycházející slunce zářící do tváře vám jistě napoví. Stejně tak až přijdete z práce do vyhřátého obýváků bez šance na vyvětrání. Berte v úvahu, že sídliště fungují jako dokonalý akumulátor tepla a v našich klimatických podmínkách na rozdíl od jižních sousedů zatím klimatizace ani zdaleka nejsou standardem.
Takže až uvidíte v realitní nabídce pojem slunný byt, dejte pozor aby to nebylo spíše sluncem vyhřátý byt. Podívejte se ze všech oken a ujistěte se, že to je ten výhled, který chcete mít. Byť v tomto ohledu jsou zejména na sídlištích možnosti velmi omezené.
U novostaveb Vám developeři naslibují, že v okolí určitě nic dalšího nebude a než se stihnete nastěhovat, už před Vámi roste obchodní centrum nebo další etapa sídliště. Ověřte si v územním plánu, co je zamýšleno v dané oblasti.
Velkou výhodou je, pokud je byt rozčleněn tak, že je možné vytvořit průvan, čili má okna na obě strany a ideálně spojovací chodbu. To vám jednak pomůže vyvětrat a jednak lze takto také rozumně oddělit obývák od ložnice a např. dětského pokoje, což přináší větší klid a pohodlí.
Foto: Shutterstock.com.