Mnohem častěji se okna mohou mlžit v zimě. Potom však začíná problém jménem plíseň a tedy i vysoká vlhkost. Také se může stát, že budete mít poškozené rámy. A také zeď kolem oken bude následně poškozena plísní. Jak zamezit zamlžujícím se oknům? O tom si povíme v následujících větách.
Jednoduché využití soli
Velice jednoduchou a finančně nenákladnou variantou je využití soli proti přebytečné vlhkosti. Použijte obyčejnou kuchyňskou sůl. Sůl má skvělé vlastnosti. A to, že dokáže absorbovat danou vlhkost. Sůl zabrání mlžení oken.
Připravte si tedy kuchyňskou sůl a také nádobu. Nádoba, kterou nebudete delší dobu potřebovat, protože tato metoda bude využita po celé zimní období. Nasypte postupně sůl do nádoby nebo misky tak, aby byla miska zaplněna z poloviny. Poté umístěte misku na okenní parapet. Od této chvíle sůl postupně absorbuje vlhkost u oken. A bude konec zamlženým oknům. Nezapomínejte však sůl pravidelně vyměňovat. Pokud byste to neudělali, časem sůl ztratí své výhodné vlastnosti.
Nejen sůl pomáhá
Pokud chcete účinně předcházet mlžení a rosení oken, mějte na paměti, že je důležité, aby váš domov byl dobře větraný. Pravidelné otevírání oken může v interiéru snížit úroveň vlhkosti natolik, že se kondenzát úplně přestane tvořit.
V zimě nezbytně větrejte intenzivně a krátce – místo trvalého větrání na pár minut otevřete okno dokořán. Častěji větrejte v místnosti, kde máte sušičku. Zde se totiž tvoří opravdu velká vlhkost. Velice podobné je to i v koupelně, kde je vlhkost nejvyšší z celého domu.
Další tipy a triky
Varianta se solí je velice účinná. Existují ještě další způsoby, jak se zbavit zamlžení oken. Není nic jednoduššího, než když využijete obyčejnou a levnou pěnu na holení.
Stačí, když si vezmete trochu pěny na holení do dlaně a krouživými pohyby tuto pěnu rozetřete po kompletně celém okně. Postupně stírejte okno mikro utěrkou, jakmile je pěna rovnoměrně rozprostřena po celém okně. Tato varianta funguje cca měsíc. Pak tento postup zopakujte.
Foto: Shutterstock, zdroj: Heart, Idealhome, TikTok