Češi rádi šetří. Pokud to znamená nakoupit si do zásoby másla v akci nebo lovit ve výprodejích, proč ne, ale když odmítáte přiznat příjmy z pronájmu, to už je jiná liga. A mohou vás čekat nemalé problémy.
Proč lidé pronajímají načerno?
Těch důvodů je více. Nejsilnějším z nich je touha ušetřit. Dalším důvodem je přesvědčení, že vlastně ani o pronájem nejde (například pronájem pokoje v bytě kamarádce nebo chaty kamarádovi) a v neposlední řadě také nechuť k papírování. I když v dnešní době už je to přeci jen zase o něco jednodušší.
Co hrozí podvodnému pronajímateli?
Zájem ze strany finančního úřadu. Čeká vás poměrně vysoká pokuta, doplacení daně a také úroku z prodlení. Cena se může vyšplhat na statisíce. Ale existují i další hrozby, nad kterými jste možná nepřemýšleli. Pokud se v pronajatém bytě přihodí nějaká pojistná událost, například vytopení souseda nebo požár, tak škodu nemůžete uplatnit z vaší pojistky, jelikož jste pohromu nezavinili. Pronájem načerno se zkrátka nevyplatí. A i když jste si jistí, že vás nikdo nenahlásí, dřív nebo později zřejmě ano. I ti nejsympatičtější sousedé totiž dokáží překvapit, negativně překvapit.
Jak pronajímat byt správně?
Navyšte nájem tak, aby vás nebolelo zaplatit z něj daň. Budoucí nájemníky si dobře prověřte (nahlédněte i do registru dlužníků), sepište řádnou smlouvu a stanovte rozumnou kauci (maximálně trojnásobek nájemného). Jedině tak se ochráníte před špatnými nájemníky i kontrolou z úřadů.
Jak danit pronájem bytu?
Pokud pronajímáte jako soukromá osoba, podáte daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob, kde vám bude vypočten dílčí základ daně. Na pronájem nemusíte mít živnostenský list, stačí uplatnit paušální výdaje ve výši 30 % z příjmu nebo celkovou výši nájemného snížit o výdaje a odpisy.
Foto: Shutterstock, zdroj: Pravnilinka, Penize, iDnes, Drevostavitel