Jestli patříte mezi milovníky anglických trávníků a máte na zahradě jabloně, zkuste přehodnotit vaši strategii a nesekejte trávu pod stromy na maximum. Jabloně ve svém bezprostředním okolí ocení trávu neposekanou, ta je totiž dokáže ochránit před škůdci. Vysoká tráva je úkrytem pro velké množství užitečného hmyzu, který otravné škůdce hubí. Čím méně škůdců na jabloni, tím větší úroda kvalitních a nečervavých jablek pro vás.
Jací škůdci mohou jabloň potrápit
Jabloně patří mezi ovocné stromy, které potřebují správnou péči, aby plodily co nejvíce šťavnatých jablek. Před škůdci není jabloň nutné chránit chemickými postřiky, ale můžete na to jít ekologicky a téměř bez práce. Jabloně ve velkém napadají mšice, které z listů stromu vysávají šťávu. Za červivost jablek může zase obaleč jablečný. Na jabloni rádi parazitují i píďalky, svilušky nebo květopas jabloňový. Vyhlaste těmto škůdcům boj a nasaďte k jabloni jejich přirozené nepřátele.
Proč nesekat trávu kolem jabloně
V trávě žije velké množství hmyzu a spousta z nich se živí škůdci, kteří ohrožují vaše jabloně. Možná byste tomu nevěřili, ale vašimi spojenci jsou škvoři, slunéčka sedmitečné, střevlíci i někteří pavouci. Pokud ve vaší zahradě najde útočiště tento hmyz, nebudete se muset o úrodu vašich jabloní obávat. Dravý hmyz si s invazí škůdců přirozeně poradí.
Co pěstovat u jabloní
Pokud se vám nelíbí představa toho, že v blízkosti ovocných stromů necháte dlouhé trsy trávy, můžete na to jít i jinak. Vysaďte kolem jabloní okrasnou i účelovou bylinkovou zahrádku. Aromatické bylinky jako máta a lichořešnice ochrání jabloň před škůdci, především mšicemi. V případě, že chcete zkvalitnit půdu u stromů, podsaďte je afrikány nebo měsíčkem lékařským. Potřebný dusík zase dodají půdě luštěniny. Nebojte se k jabloním zasadit ani cibuloviny, které k ní přilákají opylovače. Skvěle poslouží i trvalky, jako třapatky, bohyšky nebo rozchodníky.
Foto: Shutterstock, zdroj: Extension, Albrechtsnursery