Proč byste doma nikdy neměli pěstovat difenbachii

Chovat domácího mazlíčka a přitom být vášnivý botanik může být tak trochu nebezpečné. Existují totiž rostliny, které si prostě domů pořídit nemůžete, protože byste riskovali zdraví a někdy i dokonce život svého čtyřnohého miláčka. O které květiny jde?

Difenbachie

Všechny části této rostliny jsou pro zvířata jedovaté. Příznaky otravy přicházejí po zhruba 4 hodinách od pozření. Nejprve začnou otékat ústa a jazyk, může způsobovat také zvracení a průjmy, někdy i smrt.

Monstera

Pokojovka oblíbená už mnohá desetiletí. Obsahuje jedovaté krystaly šťavelanu vápenatého. Nejjedovatější je její stonek či řapík listu, ale raději zařiďte, ať se s ní váš miláček nedostane do kontaktu vůbec. Při pozření dojde k podráždění sliznice, úst, k otokům, pálení, křečím a zvracení.

Aloe vera

Aloe vera je pro lidi sice v mnohých případech léčivá, ale čtyřnozí kamarádi bohužel takové štěstí nemají. Pokud by ji ochutnali, bude následovat silné zvracení a průjem, někdy také načervenalá moč a psychotický stav.  Za potíže je zodpovědný aloin.

Vánoční hvězda

Neškodně se tvářící vánoční dekorace může způsobit vašim psům a kočkám pořádné trápení. Mléčná tekutina ukrytá v listech je totiž jedovatá a způsobuje zvracení či průjem a při styku s okem může vyvolat dokonce zánět spojivek.

Foto: Shutterstock

Na co si dát pozor?

Někdy máme pocit, že stačí, aby pes nebo kočka neolízli zelenou část rostliny, často však může být nebezpečná i voda v podmisce, protože do ní rostliny vylučují jedy.

Jak jednat při otravě?

Pokud pes nebo kočka pozřou rostlinu, která je pro ně jedovatá, případně o které nevíte, zda je, nebo není jedovatá, okamžitě vyrazte k veterináři a rostlinu vezměte s sebou. Zvěrolékař většinou vyprázdní žaludek, podá léky a dodá zvířeti vodu. Při poškození kůže se aplikují hojivé masti, zasažené oči jsou vypláchnuty. Pokud víte, kterou rostlinu zvíře pozřelo, můžete veterináři také zavolat a poradit se nejprve po telefonu.

Jaké další květiny jsou nebezpečné?

Tulipán, narcis, hyacint, pryšec, rododendron, fíkus, jmelí bílé, tchýnin jazyk, oleandr, břečťan, bramboříky, lilie a kaktusy.

Foto: Shutterstock, zdroj: labvet, Welovedogs, Zvireci-potreby, TheLittleBotanical