Problém pro české chaty a chalupy. Za pár let musí být bezemisní

Zelená vlna, která se žene celou Evropou, nás dost výrazně poznamená. Evropský parlament totiž schválil směrnici o energetické náročnosti budov, která stanovuje, že by žádná budova na území EU neměla produkovat emise. Kdy? Od roku 2050.

Co všechno páni nahoře schválili?

  • Od roku 2030 musí být všechny nově postavené domy budovami s nulovými emisemi.
  • Od 1.1.2025 nebudou země EU poskytovat dostane na instalaci kotlů na fosilní paliva.
  • V roce 2040 by mělo být ukončeno užívání kotlů na fosilní paliva.
  • Od roku 2027 budou zaváděny požadavky, aby nové budovy byly vybaveny solárními panely.

Proč mají být budovy bezemisní?

Protože chce EU snížit energetickou náročnost domů. Právě na budovy totiž připadá 40% celkové spotřeby energie a třetinový podíl na tvorbě emisí. Budovy postavené po roce 2030 budou mít nízkou energetickou náročnost a nulové emise uhlíku z pálení fosilních paliv.

Co všechno jsou fosilní paliva?

Mezi fosilní paliva patří uhlí, ropa a zemní plyn. To znamená, že plynové kotle sice zatím ještě používat můžeme, ale je jen otázkou pár let či desetiletí, kdy i jim definitivně odzvoní.

Foto: Shutterstock

Dostanou některé nemovitosti výjimku?

Ano. Historické budovy, které podléhají památkové péči, tedy budovy historicky cenné. Což se rozhodně netýká běžných chat a chalup. A to je problém, protože rekonstrukce takových objektů podle evropských bezemisních ideálů by byla dražší, než je tržní cena nemovitosti. Zvlášť pokud nejde o atraktivní lokalitu.

Problém na realitním trhu

Takže pokud máte chalupu, dost možná jí nebudete moct ručit při nákupu jiné nemovitosti na hypotéku. Banky totiž vědí, že její hodnota v budoucnosti může právě kvůli vysokým emisím a nemožnosti ji bezemisně zrekonstruovat radikálně klesnout.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskestavby, Pasivnidomy, iRozhlas