Příznaky alergie je možné zmírnit správným výběrem nábytku. Nenechte trpět sebe a své blízké

Žít s alergiemi je občas obtížné. Hlavně pokud vás trápí astma nebo trpíte alergiemi na prach, roztoče, plísně aj. V těchto případech nestačí mít po ruce prášek, ale je třeba tomu také uzpůsobit svůj život a bydlení – stravu, péči o sebe a také o domácnost. S tím souvisí také správný výběr nábytku, textilií a důraz na čistotu.

Pojďme se podívat na to, co můžeme v domácnosti změnit, abychom eliminovali projevy alergie. Doma se nejvíce koncentruje prach a špína. Správná volba vybavení nám vše může ulehčit.

Důraz na čistotu

Pro alergiky je nejvíce důležité udržovat celý dům v naprosté čistotě. Nikde by se neměl usazovat dlouho prach, roztoči a plísně. Důležitou roli v životě alergiků hraje čistička vzduchu, odvlhčovače. Zejména plísně, které se usazují ve vyšší vlhkosti na stropech, za nábytkem, na spárách dlaždiček, je třeba co nejdříve odstranit.

Vyberte minimalismus

Čím méně nábytku budete mít v místnosti tím lépe. Snižte počet dekorací na poličkách, vyhněte se otevřeným knihovnám. Eliminujte věci, na které pravidelně sedají prachové částice. Nábytek nedávejte úplně ke zdi, ale nechejte prostor, aby zdi mohly dýchat a nevytvářela se plíseň. Také se za nábytek lépe dostanete s vysavačem a vyčistíte nečistoty.

Dbejte na čistou postel

V ložnici se víří mnoho prachu. Čím méně nábytku a dekorací v ložnici máme, tím lépe. Ložní prádlo perte minimálně jednou týdně. Zaměřte se také na materiál, ze kterého jsou vyrobeny matrace, peřiny a polštáře. Snažte se vybírat takové, které jsou vyrobeny z hypoalergenních materiálů.

Freepik
Foto: Freepik

Výběr čalounění

Pro alergiky je nejvhodnější kožená nebo vinylová pohovka. Tento materiál se krásně omývá. Je hladký a neulpívá na něm tolik bakterií. Tyto druhy nábytků jsou velmi drahé, ale jejich investice se vyplatí. Jsou velmi odolné, snadno se udržují a kůže vydrží opravdu dlouho.

Při výběru se zaměřte také na to, aby křesla a sedačky měly nohy a neseděly na zemi. Tak bude nábytek pro pravidelné čištění dostupný i zespodu. Pod sedačkou ulpívá velké množství prachu a nečistot, které je třeba pravidelně odstraňovat.

Vyhněte se kobercům

Dejte přednost hladkým podlahám. Vyhněte se kobercům a jiným tkaninám, protože v nich bydlí mnoho roztočů a hůře se z nich odstraňují nečistoty. V současnosti je na trhu opravdu velké množství plovoucích, vinylových, dřevěných podlah.

Pokud koberec musíte v místnosti mít, vyberte ten s nízkým vláknem. Pravidelně potom vysávejte vysavačem s hepa filtrem a pořiďte si parní čistič.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, MayoClinic, Pieratts