Poraďte si s kašlem i bez návštěvy lékárny, pomohou přírodní pomocníci

Během podzimu stačí malé ofouknutí a už jste nachlazení. Počasí se často střídá, přichází spíše větrné, chladné a vlhké počasí, které je doslova zrádné. Stačí doma zapomenutá šála či svetr a kašel je na světě. Připravte si proto přírodní pomocníky, kteří vám s nepříjemným kašlem snadno a rychle pomohou.

Kašel

Kašel je jedním z nejobvyklejších příznaků onemocnění dýchacích cest a během podzimního a zimního období trápí mnoho z nás. Kašel často trápí nejen nás samotné, ale i osoby, které s námi sdílejí ložnici. Kašel totiž může být dlouhodobou a velmi nepříjemnou záležitostí. Kašel je však obranným mechanismem, který udržuje dýchací cesty průchodné. Za jeho vznikem stojí zpravidla chemické či mechanické podráždění receptorů na sliznici dýchacích cest.

Příčiny

Nejčastější příčinou kašle u dospělých jsou infekční nemoci dýchacích cest, jako je například zánět nosních dutin, průdušek či plic, ale také vnější dráždivé látky (tabákový kouř či smog), mechanické vlivy či alergizující látky. Kašel se dělí do několika skupin, zpravidla se však jedná o kašel suchý, vlhký, dávivý či akutní nebo chronický, který se odlišuje na základě délky trvání.

Med

Med je tradiční součástí léčby nepříjemného kašle, bolestí v krku a ideální je ho používat po celou dobu chřipky či nachlazení. Používat můžete nejen samotný med, ale i tzv. medový sirup, jehož příprava je nesmírně snadná. Med stačí rozmíchat s trochou šťávy z citronu či přidat lžičku kokosového oleje. Med si však přidávejte do čaje pravidelně či ho rozmíchejte v mírně teplé vodě s citronem.

Tymiánový čaj

Tymián je skvělým pomocníkem v léčbě kašle. V Německu byl již dokonce oficiálně schválen jako lék na kašel, ale účinný je i při infekcích horních cest dýchacích či bronchitidě, tak silné jsou jeho účinky. Tymián usnadňuje vykašlávání a tlumí kašel. Tymiánový čaj lze připravit opravdu snadno. Stačí přelít tymiánové lístky vroucí vodou, nechat chvíli vylouhovat a poté přecedit. Přidat do čaje můžete i med a citron. Na mokrý kašel je ideální tymiánový sirup, který ředí hlen a podporuje odkašlávání.

Foto: Pexels.com

Tekutiny

Myslet byste měli i na dostatečný příjem tekutin. Tekutiny podporují uvolnění hlenu a snižují potřebu stálého kašlání. Důležité je pití nejen vody, ale také bylinných čajů, vývarů a polévek. Příjem tekutin lze i konzumací ovoce a zeleniny.

Foto: Pexels.com

Sprcha

Snadný a rychlý trik, který zabere při nepříjemném kašli? To je horká sprcha. Dopřejte si horkou sprchu, která zapaří celou koupelnu a dopřeje vám dostatek vlhka. Horká pára uvolňuje dýchací cesty a ucpané dutiny.

Lékořice

I když je u nás lékořice proslavena především díky pendrekům, má mnoho příznivých účinků na lidské zdraví. Setkat se dnes můžete například s čajem, který obsahuje lékořici. Lékořice má léčivé účinky, které tlumí dráždivý kašel. Ideální je ve formě pastilek, extraktu či čaje z kořene lékořice.

Zázvor

Bez zázvoru by to na podzim a v zimě jednoduše nešlo. Zázvor je účinným prostředkem proti kašli, jelikož má antibakteriální a antivirové účinky. Dopřejte si během podzimu horký zázvorový čaj s medem. Dokonale vás zahřeje a pomůže i na kašel.

Jitrocelový sirup

Jitrocelový sirup můžete zakoupit v lékárně či si připravit domácí. Je dobrou doplňkovou péčí při nemocech z nachlazení a infekcích dýchacích cest. Obsahuje slizové látky a saponiny, které vytvářejí jakýsi povlak na sliznicích horních cest dýchacích, uklidňuje a usnadňuje vykašlávání.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!