Zahrada

Přípravy na Vánoční hvězdu je třeba udělat už teď

Taky kupujete každý rok novou vánoční hvězdu? To je zbytečné. Stačí, když se po odkvetení budete o tu letošní správně starat. Příští rok vám zase vykvete. Nicméně bude to výzva. Troufnete si na ni?

Kde se vzal fenomén Vánoc?

Vánoce bez vánoční hvězdy na stole jako by ani nebyly Vánoce. V posledních letech přišla i v naší kotlině ohromně do módy a od listopadu ji obchodní řetězce nabízejí ve velkém. vánoční hvězda (pryšec nádherný nebo také Poinsettia) byla představena světu roku 1828. Cestovatelé ji objevili v jižním Mexiku. Hvězdicovitý tvar hvězdy symbolizuje Betlémskou hvězdu, proto se rostlina stala symbolem Vánoc a neodmyslitelnou dekorací na vánočním stole.

Jak rostlinu chránit?

Odnášíte-li si ji v zimním období z obchodu, zabalte ji do novin, ať neprodělá výrazný teplotní šok. Příliš nízké teploty, trvající byť jen několik minut, mohou rostlinu poškodit takovým způsobem, že se jí začnou kroutit nebo úplně ztrácet listy. Po příchodu domů rostlinu ihned vybalte, dlouhý pobyt v novinách by jí také nedělal dobře.

Co Vánoční hvězda potřebuje?

Nepřímé světlo, nejlépe asi 6 hodin rozptýleného světla denně. Zajistěte, ať se žádná část rostliny nedotýká studeného okna. Nejlépe se hvězdě daří v teplotách 18–23 °C, což je pro české domácnosti příznivá zpráva. Dejte pozor na průvan a teploty nižší než 10 °C. Zaléváme, když je horní vrstva zeminy suchá na dotek. Zalijeme tolik, ať voda proteče dnem a přebytečnou vodu ihned slijeme, hvězda by v ní neměla „sedět“. Když rostlina kvete, nehnojíme. Po odkvetení se doporučuje hnojit univerzálním hnojivem pro pokojové rostliny.

Foto: Shutterstock

Vánoční hvězda na jaře

Na jaře každý kvetoucí stonek seřízněte na výšku 10–15 cm, na každém stonku nechte jeden až tři listy. V dubnu zalévejte, jakmile je vrchní vrstva půdy suchá, nechávejte rostlinu na světlém místě při nižší teplotě, nejlépe 15,5 – 21 °C. V květnu opět seřízněte na výšku 10-15 cm a přesaďte do většího květináče s novou zeminu. Zalijte a dejte na světlo. Až rostlina začne růst, co dva týdny pohnojte.

Vánoční hvězda v létě

Jakmile noční teploty neklesnou pod 10 °C, může vánoční hvězda ven. Stále pravidelně zalévejte a hnojte. V červenci mírně seřízněte. Pravidelným stříháním zajistíte, že rostlina zhoustne. Přesuňte ji na slunce, zalévejte a hnojte.

Vánoční hvězda na podzim

První podzimní den rostlinu schovejte na tmavé místo (skříň, sklep) na 13 hodin denně, zbylých 11 by měla být na jasném světle. Rostlinu otáčejte, zalévejte a hnojte. V říjnu zvyšte pobyt ve tmě na 15 hodin denně, tak zařídíte, že v prosinci vykvete. V listopadu ji opět umístěte na slunné místo, méně zalívejte a nehnojte.

V prosinci vytáhněte a užívejte si jejích nádherných květů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nasezahrada, Flora-online, PromixGardening, SouthernLiving

Aktualizace: 19.10.2024 22:24

Hana Bordovská

Sdílet
Autor
Hana Bordovská

Novinky

Domácí výroba briket je jednoduchá a zajistí vám levné topení na zimu

Zahájení topné sezóny není tak příjemnou událostí jako její ukončení. A nesvědčí ani vaší peněžence.… Zobrazit více

20.10.2024

Lidl vyslyšel přání domácích kutilů. Otevírá samostatné prodejny se zbožím Parkside

Pokud jste kutil nebo pokud s kutilem žijete, určitě jste se setkali se značkou Parkside. Parkside… Zobrazit více

19.10.2024