Připáleniny z nádobí pustí za pár okamžiků. Vyrobila jsem si domácí směs, která funguje stoprocentně

I zkušeným hospodyňkám se občas stane, že se jim během vaření připálí jídlo na pánev nebo hrnec. Stává se to většinou v případě, kdy během vaření řeší ještě další domácí povinnosti, jako úklid nebo dohlíží na své ratolesti. Pokud se vám tato nepříjemnost také podaří, nemusíte hned sahat po chemický čisticích prostředcích nebo v krajním případě pánev vyhazovat. Naštěstí i připáleniny je možné odstranit netoxicky a za pár minut. Jak tedy na to?

Jak vyčistit nepřilnavou pánev

Pánve s nepřilnavým povrchem patří mezi oblíbené typy pánví, jelikož na nich můžete smažit s minimem tuků nebo zcela bez tuků. Ač je nepřilnavý povrch bezpečný a vhodný pro každodenní vaření, i tak se může stát, že se vám jídlo na této pánvi připálí. Při čištění nepřilnavých pánví musíte být opatrní, abyste povrch nepoškodili. Pánev vyčistíte tak, že její dno posypete jedlou sodou, doprostřed pánve nekapete několik kapek prostředku na mytí nádobí a zalijete vodou. Pánev s mycími prostředky postavte na hořící sporák. Jakmile se mycí prostředky začnou vařit a vytvoří se bublinky, vypněte sporák a vylijte obsah pánve. Následně dno pánve opět posypte jedlou sodou a otřete jemnou částí houbičky.

Foto: Shutterstock

Čištění pomocí peroxidu vodíku

Peroxid vodíku se v domácnostech běžně používá k dezinfekci odřenin a drobných oděrek či po bodnutí hmyzem. Může se používat i k výplachu úst při zánětech v ústní dutině. Málokdo ale ví, že peroxid vodíku lze použít i na důkladné čištění pánve. Smíchejte jedlou sodu s peroxidem vodíku tak, aby vám vznikla hustá kaše. Zahřejte pánev a ještě, než se soda rozpustí naneste tuto směs na pánev a nechte patnáct minut pracovat chemické procesy. Po této době odstraňte nečistoty pomocí houbičky na nádobí nebo kartáče určeného k čištění hrnců.

Foto: Shutterstock, zdroj: Armandhammer, Bobvila