Smažená jídla patří mezi oblíbené pokrmy české kuchyně. Ať už jde o smažený kuřecí či vepřový řízek, smažený květák, koblihy nebo vánočního smaženého kapra. I zkušeným hospodyňkám se ale může občas stát, že je jídlo po usmažení vysušené a není správně šťavnaté. Jak tedy zařídit, abyste si s vaší rodinou podávané jídlo opravdu vychutnali a nebáli se pozvat přátele k nedělnímu obědu?
Správně rozehřátý olej je základ
Než začnete cokoliv smažit, počkejte, až bude olej na pánvi dostatečně rozehřátý. Nikdy nepřidávejte potraviny do studeného oleje, protože jinak pokrm nasákne velké množství oleje a nebude již tak chutný. Správný čas vložení potravin na olej je ten, kdy nad pánev položíte ruku a ucítíte, jak z pánve sálá teplo. Není potřeba čekat, až olej začne prskat. Prskání oleje vzniká tím, že je příliš rozpálený a může způsobit, že vás popálí, ušpiní vám oblečení nebo umastí vaší kuchyň. Prskání oleje můžete minimalizovat, pokud do něj přidáte špetku soli a snížíte ohřev pánve a oleje nastavením menší teploty plotýnky nebo ubráním plamene. Již jednou použití olej vyhoďte a to tak, že ho nalijete do plastové lahve a vyhodíte do popelnice na směsný odpad. V žádném případě olej nepoužívejte opakovaně, není to zdravé a jídlo z přepalovaného tuku také nechutná zrovna nejlépe.
Bublinková voda dovede váš pokrm k dokonalosti
Bublinková voda není jen vhodná na pití, ale dá se použít i při přípravě smažených pokrmů. Stačí, když například do směsi na karbanátky nebo těsta na koblihy nalijete trochu bublinkové vody. Díky tomu jídlo při smažení nenasákne nadbytečné množství oleje a bude pro vás lépe stravitelné. Bublinkovou vodu můžete nahradit i přidáním špetky jedlé sody. Efekt to bude mít stejný. Pokud chcete, aby vaše jídlo chutnalo ještě lépe, můžete ke smažení použít i jiný tuk, než klasicky používaný slunečnicový nebo řepkový olej. Takové kuřecí řízky smažené na přepuštěném másle nebo vdolky smažené na sádle chutnají mnohem lépe, než na oleji.
Foto: Freepik, zdroj: filantropikum, bonappetit