Rodinný rozpočet je základem každé české domácnosti, naučit se vycházet, abychom ekonomicky nestrádali je velmi podstatné. Někteří z nás namísto změny životního stylu volí úspory a neplýtvání financemi. Místem, kde se dají ušetřit peníze, je praní prádla.
Opakující se úklid
Úklid domácnosti, mezi který se nejčastěji řadí kromě praní, sušení a žehleni i vytírání nebo vysáváni, patří k činnostem, které jsou zapotřebí. Všechny tyto činnosti navíc mají repetetivní charakter, čímž se násobí náklady s nimi spojené. Praní prádla je jednou z hlavních činností z výše uvedených, u které můžeme ušetřit značnou část našich financí. Minimálně se jedná o finance za elektřinu, vodu a prací prášek. K tomu se často ještě pojí aviváž a prostředky na odstranění vodního kamene, abychom ochránili buben pračky.
Následky přeplněného bubnu pračky
Vezmeme to hezky popořadě. Mnozí z nás praní nepovažují za svou oblíbenou činnost a tak se snažíme si praní ulehčit. Pokud si praní ale ulehčujete způsobem, že přeplníte obsah pračky, respektive bubnu, tak neděláte dobře. V bubnu je zapotřebí zanechat určitý prostor. Místo na to, aby se prádlo během praní mohlo pohybovat a prací prostředek se dostal do všech záhybů. Proto se doporučuje zanechat v bubnu minimálně prostor, do kterého snadno strčíte ruku. Někteří výrobci uvádějí, že ideálního výsledku praní dosáhnete při jejím naplnění ze dvou třetin. Pokud buben napěchujete prádlem a nezůstane v něm žádné místo, prádlo se nevypere a vy budete muset určité kusy oblečení prát znovu. Tím zrovna neušetříte, ba naopak.
Další časté chyby během praní
Mezi další časté chyby, jež velký počet uživatelů dělá, patří volba pracích prostředků. Ať už se jedná o aviváže či gely, jejich plnidla obsahují různé alergeny, které mohou způsobit vyrážku či jinou alergickou reakci. Vyhněte se ideálně všem prostředkům obsahující fosfáty či chlor. Taktéž buďte obezřetní s množstvím použitého prostředku. Nadmíru naplněné nádržky způsobující zátěž pro vaši pračku. Dodržujte doporučené dávkování, udávané na obalech pracích prostředků.
Foto: Shutterstock, zdroj: Energy.gov, Homesandgardens