Před malováním je nutné vyhladit zeď. Svedete to i bez zedníka

Malování je velká akce. Nicméně nemyslete si, že stačí nakoupit štětky, válečky a barvy a pustit se se vší vervou do práce. Pokud chcete, aby barva co nejdéle na stěně vydržela a co nejlépe vypadala, bude vhodné si připravit podklad.

Co s popraskanou stěnou?

Máte-li ve zdi praskliny nebo díry od hřebíků či vrutů, malování je nejlepší příležitost, jak se jich zbavit. Smetete to jedním vrzem. Trhliny a díry můžete vyspravit buď speciálním tmelem, který se v požadovaném množství nanáší přímo z tuby na očištěná a navlhčená problematická místa a následně se zapraví do díry pomocí ocelové špachtle nebo hladítka a finálně vybrousí brusným papírem, nebo můžete použít sádru. Tu rozmícháte s potřebným množstvím vody, směs aplikujete na otvor a také zahladíte špachtlí nebo hladítkem. Nakonec vyhladíte smirkovým papírem.

Odmaštění stěny

Před malováním se doporučuje stěnu vysát vysavačem s násadou s kartáčkem, aby byla úplně čistá a bez prachu. Pokud máte stěnu mastnou, třeba za sporákem, omyjte ji houbičkou namočenou ve vodě s pracím mýdlem, klidně i několikrát po sobě. Na větší plochy místo houbičky použijte malířskou štětku.

Foto: Shutterstock

Nevynechávejte penetraci

Chceme-li udělat vše pro to, aby nátěr na stěně držel a neodlupoval se a aby nám nevznikaly fleky, stěny před malování napenetrujeme. Penetrace sjednotí savost jednotlivých povrchů a připraví podklad pro nanesení malířské barvy. Penetraci nanášejte válečkem nebo štětkou, v případě savého podkladu klidně i ve více vrstvách.

Vypořádejte se s plísněmi

Pokud vás trápí někde plíseň, před malováním máte ideální příležitost se jí zbavit jednou pro vždy. V ideálním případě nespoléhejte jen na Savo, ale vyčistěte zeď hloubkově. Postižené místo navlhčete vlažnou vodou, pak plíseň pomocí zednické špachtle nebo hrubého kartáče seškrábejte, klidně i s omítkou. Pro jistotu ještě postříkejte Savem a nechte zaschnout.

Foto: Shutterstock, zdroj: Stavimbydlim, Ceskykutil, Vladcemopu, Diy