Grilování patří mezi nedílnou součást mnoho českých domácností. Víkendy bez rozpáleného grilu si prostě někteří z nás neumíme představit. Klobásy, buřty, zelenina, maso a ryby, to vše prostě k dobré pohodě patří. To vše jen podporuje fakt, že dnešní nabídka grilů a příslušenství je velmi široká. Nicméně po radosti přichází i starost. Ať už si pořídíte jakýkoliv typ grilu, je důležité dbát na jeho údržbu a čistotu, což nepatří mezi úplně oblíbené činnosti.
Vhodný rošt = základ dobrého grilování
Dávno už není potřeba omezovat se na obyčejné brambory v alobale nebo špízy na špejli. S různými druhy roštů můžete připravit maso i zeleninu, stačí si jen vybrat. Moderní rošty umožňují grilování bez neustálého hlídání připravovaného pokrmu, což vám poskytuje daleko větší svobodu připravit dobrý nápoj, povídat si s hosty nebo připravit jiné pochutiny. Každý rošt ale od svého majitele vyžaduje jiný přístup.
Péče o litinový rošt je trochu složitější. Před prvním použitím je důležité rošt důkladně vypálit při vysoké teplotě, abyste se zbavili přítomných nežádoucích zbytků z výroby a rošt dobře vydezinfikovali. Po ochlazení naneste silnou vrstvu oleje, která vytvoří ochranný film na roštu. Po grilování očistěte ještě teplý, ale ne horký rošt ocelovým kartáčem, opláchněte vodou a znovu přetřete olejem. Vždy dávejte pozor, abyste se nepopálili.
Ocelový rošt není tak náročný
Péče o ocelový rošt je o poznání méně složitá. Prakticky zde není potřeba žádná speciální péče. Důležité je však vyvarovat se používání ocelového kartáče, který by mohl rošt rychle poškodit. Poškrábaný ocelový rošt může začít reznout, což může negativně ovlivnit kvalitu jídla a hygieničnost celé akce. Mastnotu můžete seškrábnout štětcem s tvrdými štětinami a zbývající nečistoty otřít hadříkem namočeným v prostředku na mytí nádobí.
Na čištění lze také použít pastu z jedlé sody, či jiného přírodního prostředku. Pokud hledáte inspiraci, na našem webu naleznete nepřeberné množství praktických rad.
Foto: Shutterstock, zdroj: Grilltanksplus, myrecipes