Zima je již v plném proudu a venku začalo postupně přituhovat. Stejně jako každý rok i letos bude potřeba topit. Majitelé plynových kotlů by měli myslet na pravidelné kontroly, a to nejen z bezpečnostního hlediska, neboť jejich kontrolu podmiňuje samotný zákon. U revizí kotlů se objevují různé kontroly. Jedna z kontrol je dána pojišťovnou. Vyžadovat ji může například i domovní správce. V takovém případě se jedná o servisní kontrolu. Revize, která je dána zákonem musí být provedena revizním technikem plynových kotlů. Revizní technik provádí kontrolu plynotěsnosti kotle, potrubí, ventilu a jednotlivých spojek. Dál se provádí rovněž tlaková zkouška.
Vyžadovaná četnost revizí zákonem
Samotný zákon týkající se revizi kotlů je platný od roku 2018 a vztahuje se na kotle spalující tuhá paliva. U plynových kotlů jsou revize zákonem vyžadovány pouze pro podnikatele. Provádět revize u plynových kotlů se nicméně rovněž oplatí. Při neprovádění pravidelných revizí může nastat problém s pojišťovnou při pojistné události.
Kontrola a servis. Na co si dát pozor
Pravidelná kontrola a servisní zásah se finančně pohybují do 1 500 Kč. Pamatujte na to, že tyto kontroly vám mohou poskytnout důležité informace ohledně aktuálního stavu vašeho topného zařízení. Dalším aspektem je, že kotel s nezanedbanou údržbou může ve výsledku sloužit mnohem déle než ten neudržovaný. A jelikož kotel samotný není zrovna malá investice, pár tisíc utracených za pravidelný servis vám ve výsledku může ušetřit nečekané výdaje za opravu rozbitého či pořízení nového.
Prevence je také důležitá
Krom již uvedených informací bychom rádi ještě doplnili pár dalších. Nezapomeňte na pravidelné čištění. Pokud se v technických věcech vyznáte, poradíte si sami. V opačném případě se obraťte raději na školeného technika. Při podezření z porušení zákona nedodržováním pravidelných revizí vás může navštívit inspektor, který je oprávněn v případě zjištění porušení zákona udělit pokutu až ve výši 20 tisíc korun.
Foto: Shutterstock, zdroj: SPP, Zakonyprolidi