Pravé zlato lze od padělku rozpoznat jednoduše. Pomůže vám nit s vodou

Není všechno zlato, co se třpytí, a rozhodně není všechno zlato, co se za zlato vydává. Pokud máte podezření, že jste naletěli a koupili padělek, není nic jednoduššího než si své domněnky potvrdit.

Co je vlastně zlato?

Žádný šperk není stoprocentně ze zlata, protože samotné zlato je k výrobě šperků nevhodné, proto se kromě zlata přidává do šperků platina, palladium, zinek, stříbro nebo měď. Jaký šperk je tedy považován za zlato? Ten, který má více než 10 karátů, tedy více než 41,7 % zlata.

U zlatníka máte jistotu

Pokud chcete stoprocentní jistotu, zajděte do klenotnictví. Tam vám odborníci naprosto přesně sdělí, z čeho je šperk vyroben. Pokud ovšem potřebujete prostě jen vědět, jestli nosíte na krku nebo v uších něco cenného, vystačíte si i s jednoduchými testy v domácích podmínkách.

Hledejte punc

Každý pravý zlatý šperk o hmotnosti vyšší než 0,5 g musí mít puncovní značku. Na té je uvedeno číslo značící, kolik má zlato karátů. 585 = 14 karátů, 750 = 18 karátů. Punc najdete na nenápadném místě, například na vnitřní straně šperku.

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte magnet

Chce to dostatečně silný magnet, který přitahuje i kovové směsi. Pokud šperk na magnet zareaguje, jde o zlato falešné, to si můžete být stoprocentně jistí. Pokud však zůstane vůči magnetickému poli imunní, ještě se neradujte. Ano, máte šanci, že jde o pravé zlato, ale může jít také ještě o jiný nemagnetický kov, takže raději proveďte další testy.

Zahrejte si na Archiméda

A pak jeden fyzikální pokus. Napusťte odměrku vodou a poznamenejte si objem vody. Poté přivažte šperk na nit a pomalu jej spusťte do vody do pozice, kdy se nebude dotýkat žádné stěny. Šperk vytlačí určité množství kapaliny, její objem si poznamenejte. Pak samotný šperk zvažte. Nyní se můžete pustit do výpočtu hustoty šperku. Vydělte objem šperku jeho hmotností. A teď se podívejte na internet, jaké hustoty mají jednotlivé slitiny, a podle nich stanovte, o jaký kov se ve vašem případě jedná.

Foto: Shutterstock, zdroj: Najdisperky, Napady-navody, wikiHow