Skladujete správně potraviny v lednici? Některé prohřešky mohou značně uspíšit jejich zkázu. Jaké chyby děláme nejčastěji? Čtěte dál a začněte uchovávat suroviny správně. Poznáte to na jejich chuti i trvanlivosti.
Kde je v lednici největší chlad?
Moderní ledničky poskytují zpravidla rovnoměrnou teplotu v celém svém prostoru. Pokud ale nevlastníte zcela nový a kvalitní model, měli byste si dát pozor na jednotlivé zóny ve vaší chladničce. Teplotní rozdíly totiž mohou být v různých koutech celkem zásadní. Zóny mohou být v každé lednici jinde, nejstudenější oblast by měla mít teplotu do maximálně 4 stupňů Celsia.
Teplejší místa snesou například jogurty, tvaroh, vejce, máslo nebo pečené maso. Naopak do nejchladnější oblasti vždy ukládejte syrové maso, mléko, sýr (uzený snese vyšší teplotu) nebo ryby.
Jak správně používat přihrádky na zeleninu
Skoro každá lednice je opatřena zásuvkami na zeleninu. Ty najdeme většinou ve spodní části a patří do nich pouze syrová zelenina. Ne však všechna! V chladničce vždy uchovávejte listovou zeleninu (například špenát nebo kapustu) a také brukvovité a lilkovité plodiny. Patří sem třeba květák nebo brokolice. Do lednice naopak nedávejte okurky, papriky ani rajčata. Těm bude mnohem lépe v chladné spíži. Do chladničky je uložte pouze v případě, že by pokojová teplota vystoupala nad 25 stupňů Celsia.
Co správně patří do dveří od lednice?
I když má řada chladniček v horní části dveří přihrádky na vejce, syrová je sem rozhodně neukládejte. Kvůli otevírání dveří by se mohli z důvodu časté změny okolní teploty velmi rychle zkazit. Ve dveřích s přehledem vydrží různé omáčky, sirupy nebo bylinky.
Při skladování potravin byste mimo jiné měli také důkladně oddělovat syrové a zpracované potraviny. Bakterie ze syrového masa se mohou snadno přenést na suroviny, které jich už teplem nezbavíme. Proto mějte vždy pečlivě rozdělenou lednici pro jednotlivé suroviny.
Foto: Shutterstock, zdroj: Betterhealth, Highspeedtraining