Jakmile se vám ve spíži usídlí moli, máte vymalováno. Všechno, co nebylo ve vzduchotěsných nádobách, můžete rovnou vyhodit do koše. Jak se potravinových molů zbavit, a hlavně jak zajistit, aby se k vám už nikdy nevrátili?
Kdo vlastně je potravinový mol a proč je nebezpečný?
Zavíječ mléčný alias potravinový mol je takový drobný motýlek, který nejraději ze všeho poletuje v kuchyni a ve spíži. Proč? Protože miluje mouku, rýži, ovesné vločky, müsli i čokoládu. A mnoho dalšího. Kde se mu líbí, tam začne klást vajíčka. Která ovšem pouhým okem nerozpoznáte. Ale do dvou týdnů se z nich začnou líhnout larvy, které dva až tři měsíce požírají vaše zásoby. Následně se larvy zakuklí a do tří týdnů jsou z nich moli. Takže jakmile přítomnost mola objevíte, budete muset vyhodit všechny potraviny, které nebyly řádně uskladněny v uzavíratelných nádobách.
Jak poznám, že mám moly doma?
Někdy můžete moly přímo vidět poletovat po kuchyni. Pak se jejich přítomnost dá rozpoznat při bližším prozkoumání sypkých potravin. Budou mít kolem sebe drobounké pavučinky. V případě horším už uvidíte, jak se hemží červy.
Jak se molů zbavit?
Nejprve vyhoďte všechny napadané potraviny. A také všechny potraviny, které pravděpodobně mohly být napadené. Potom celou spíš a kuchyň důkladně vysajte a umyjte. Nejlépe vodou s octem. Ten zlikviduje případná vajíčka, a navíc vydezinfikuje povrchy. Nakonec rozmístěte v kuchyni pasti na moučné moly.
Prevence před moly?
- Nedělejte si raději příliš velké zásoby. Protože v případě napadení vaší spíže molem pak budete muset vyhodit takové množství potravin, že to bude vaši peněženku bolet.
- Rizikové potraviny jako jsou třeba mouka nebo ovesné vločky kontrolujte ihned po nákupu. Nezřídka se stane, že si mola přinesete už z obchodu.
- Sypké potraviny vždy přesypte do uzavíratelných, vzduchotěsných dóz. Tam budou před moly v bezpečí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Forbes, SouthernLiving