Děláte první poslední pro své pokojové rostliny, ale nerostou vám pořád tak dobře jako sousedce? Nemusíte kvůli tomu běžet do zahradnictví pro chemii ve formě postřiků nebo hnojiva. Takové přípravky vás přijdou draho a jejich účinek je nejistý. V péči o pokojovky můžete využít ingredience, které máte doma. Rostliny vám tak porostou jako z vody a ušetřené peníze můžete investovat lépe.
Péče o pokojové rostliny
Pokojovky mají omezený prostor pro růst kvůli jejich pobytu v květináči. Malé množství půdy znamená i malé množství živin. Živiny je proto potřeba rostlinám dodat jiným způsobem, tedy správným hnojením. Pokojové rostliny potřebují dodat především dusík, draslík, železo, hořčík, fosfor a zinek. Jak jim potřebné živiny dodat? Do zahradnictví se zbytečně nevypravujte, hnojivo si vyrobíte snadno doma.
Škrob a banány pro blaho vašich rostlin
Bramborový škrob pomůže dostat do kondice i ty rostliny, u kterých jste uvažovaly o vyhození. Bramborový škrob totiž obsahuje draslík, fosfor, vápník a glukózu. Odstraňte z květináče dva centimetry zeminy, vsypte do něj lžičku škrobu a promíchejte se zeminou. Nakonec přisypte čerstvý substrát, aby vám půda nezplesnivěla. Jako skvělé hnojivo poslouží i kukuřičný škrob nebo hnojivo z banánových slupek. Banánové slupky usušte v troubě nebo na sluníčku a rozemelte. Tento prášek následně smíchejte s vrchní vrstvou substrátu.
Skořápky a lógr nevyhazujte
Pokud si každý den dopřáváte poctivého „turka“, kávovou sedlinu rozhodně nevyhazujte. Bude se vám hodit jako hnojivo pro kyselomilné rostliny jako jsou orchideje nebo kapradiny. Lógr zalijte znovu vodou a rostliny tím zalejte. V případě, že doma pěstujete rostliny, které preferují zásaditou zeminu, použijte na ně hnojivo z vaječných skořápek. Skořápky usušte, rozemelte na jemný prášek a smíchejte s vrchní vrstvou zeminy. Rostlinám také svědčí, pokud je budete zalévat vodou, ve které jste vejce vařili.
Foto: Shutterstock, zdroj: FlourishingPlants, TheGardeningCook