Chladnější období roku je čas, kdy se o nás pokoušejí různé virózy, ať už jde o chřipku, rýmu nebo zánět dutin. V boji proti sezónnímu nachlazení vám mohou pomoct i pokojové rostliny. Možná máte některé z nich doma na okrasu. Zkuste ale vytěžit maximum i z jejich léčivých účinků.
Rýmovník a Angínovník vám posílí imunitu
Název těchto rostlin je velmi výmluvný a naznačuje, čím vám tyto pokojovky budou k užitku. Rýmovník vás zbaví nachlazení tím, že si jeho lístky dáte do nosu při prvních příznacích rýmy. Rýmovník je nenáročný na pěstování a pokud mu je dopřán dostatek půdy, tak se i bujně rozrůstá. Pokud ho máte hodně, připravte si z něj léčivý sirup. Podobné účinky má i Moud purpurový, který krom léčby rýmy dokáže zvlhčit vzduch ve vytápěných místnostech. Angínovník čínský je rostlina, jejíž listy byste měli půl minuty žvýkat, pokud vás trápí angína, kašel nebo zahlenění. Listy žvýkejte maximálně pětkrát denně a za žádnou cenu je nepolykejte.
Kožní problémy vám pomůže vyřešit Gotu kola, Rdesno vonné i Aloe vera
Gotu kola neboli Pupečník asijský působí antibakteriálně, hojí popáleniny, zvyšuje pružnost kůže a pomáhá i k léčbě jizev. Její listy a výhonky mají také na lidský organismus příznivý vliv při stresu a nervovém vypětí. Rdesno vonné neboli vietnamský koriandr můžete používat k okořenění vašich pokrmů, ale i pro léčbu akné a dalších kožních onemocnění. Aloe vera je známá rostlina, která pomáhá při popáleninách. Stačí podrážděnou kůži potřít šťávou, která vytéká z uříznutého stonku. Dužina Aloe je vhodná při žaludečních potížích a jako podpora imunitního systému.
Kasílie pro vás i vaše domácí mazlíčky
Výhonky a listy Kasílie voňavé se vám budou hodit při alergických reakcích. Kasílie plazivá přijde zase vhod vašim domácím mazlíčkům. Podporuje imunitní systém a používá se do krmiva pro králíky, morčata, ale i plazy nebo želvy.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Medicalnewstoday