Úniky vody nejsou příjemnou ani bezpečnou záležitostí. Poruchy na vodoinstalaci jsou noční můrou mnoha majitelů domu. Voda totiž dokáže napáchat často větší paseku než elektřina. Navíc únik vody není často úplně jednoduché odhalit.
Detektory úniku vody
Stejně jako existují detektory úniku plynu a kouře, tak jsou dostupné i detektory na úniky vody. Pracují velice podobně jako jejich plynové protějšky. Senzory jednoduše spustí poplach při kontaktu s vodou. Díky tomu budete mít dostatek času reagovat a minimalizovat případné škody. Různé modely dokáží dokonce pohlídat různé parametry vody, například hladinu, teplotu, tvorbu plynů, složení vody a ostatní. Vždy záleží na tom, k jakému účelu je detektor používán.
Při výběru se rozhodně nebojte obrátit na odborníky. Dobře vám poradí a doporučí vám nejlepší model na míru.
Vhodné umístění detektorů je nezbytné
Podobná zařízení se obvykle montují tam, kde je největší riziko úniku vody, případně tam, kde může nezvaná povodeň napáchat největší škodu. Nejčastěji teda sklep, koupena, sklep a rozvodné sítě elektřiny. V domácnosti se nejčastěji zabezpečují tato místa: vodovodní baterie, dřez, místa pod pračkou a myčkou, topení a podlahové vytápění, bojler, hlavní přívody vody, elektrické rozvody.
Cena detektoru se pohybuje od zhruba 200 korun a po vyšší tisíce. Běžný samostatný model stojí necelých 250 korun. Ale například celá sestava chytrého ventilu s připojením na Wi-Fi, záplavovými čidly a samostatnou baterií stojí téměř 10 tisíc korun. To je samozřejmě řešení spíše pro vyskorozpočtové domácnosti, případně průmyslové podniky. Vše záleží na vašich finančních možnostech a požadavcích.
Pořízení detektorů má i další výhody. Například vám může zajistit i slevu na pojištění domácnosti.
Vybírejte detektor s největším dosahem
Před zakoupením detektoru se ujistěte, zda plně vyhovuje vašim potřebám. Informujte se, jak se zařízení připojuje a jaký má dosah signálu. Můžete tak vybírat ze samostatně fungujících jednotek, případně si pořídit celý systém zařízení, které komunikují s centrálním počítačem chytré domácnosti.
Foto: Shutterstock, zdroj: Wired, bobvila