Plíseň v pračce je záležitost týkající se téměř 80 % z nás, přitom zbavit se jí není vůbec těžké. Není také zapotřebí vynaložení žádných finančních nákladů na její odstranění. Řešením je obyčejný ocet, to však nevylučuje řádné a pravidelné čištění.
Příčina poruchy
Nejčastější příčinou poruchy pračky v našich domácnostech je plíseň. Zbavit se jí nemusí být složité ani finančně nákladné. Jde to několika jednoduchými způsoby. Jednoduše toho dosáhnete použitím horké vody, octa a důkladným pravidelným čištěním.
Správná péče
Nejjednodušší odstranění plísně je, podaří-li se vám ji zachytit hned v počátcích jejího vzniku. Zjistíte-li první příznaky vznikající plísně, neváhejte pračku zapnout na program pracího cyklu naprázdno s vodou zahřátou na 95 ´C a přidejte 9% ocet. Program nastavte na co nejdelší dobu trvání s maximální úsporou vody. Máte-li pračku, která tuto funkci neobsahuje, dodejte do pračky cca 10 litrů vody přes dávkovač pracího prášku. Ve chvíli, kdy dosáhnete zahřátí na požadovanou teplotu, pozastavte celý proces a nechte několik hodin roztok působit. Po uplynutí této doby opět spusťte pračku, aby svůj cyklus dokončila.
Pravidelnost je základ
Abyste se zbavili případného zbylého zápachu octa v pračce, spusťte ještě párkrát cyklus na vysokou teplotu, dokud zápach nezmizí. Pro dokonalé odstranění je ještě zapotřebí důkladné vyčištění zbytků plísní. To už jednoduše dočistíme houbičkou, kterou vyčistíte každý záhyb pračky, kde se zbývající plísně nacházejí. Jestli se vám vytvořili tmavé skvrny na pryži okolo víka pračky, odstraníte je bělidlem. Posledním krokem zůstává řádné vysušení, na které můžete použít jakýkoli hadr, starý ručník, případně cokoliv jiného. Abyste si zachovali čistou pračku bez plísní, je potřeba ji pravidelně čistit, popřípadě větrat, což je pro prevenci to nejzásadnější.
Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, PuroClean