Rádi byste si pěstovali domácí mrkve, ale brání vám v tom, že nemáte vlastní zahradu? Tento fakt naštěstí není pro pěstování mrkve překážkou. Můžete si ji snadno vypěstovat i na balkoně v plastovém pytli.
Mrkev je královna zeleniny
Mrkev je kořenová zelenina, která je prospěšná především velkým množstvím betakarotenu. Obsahuje ale i vitamin A, vitamin C, draslík, sodík a má velký podíl vlákniny. Při správném skladování vám dlouho vydrží a vy ji tak můžete do jídelníčku zařadit i během zimních dní. Mrkev se jí celá. Zpracovat se dá nejen její kořen, ale i nať. Můžete ji jíst na všechny způsoby, vhodná je do studené i teplé kuchyně. Můžete ji chroupat syrovou nebo si ji nastrouhat jako salát. Skvěle se hodí i do polévek nebo při přípravě některých omáček.
Co je potřeba k pěstování mrkve
K pěstování mrkve na balkoně je potřeba mít velké plastové pytle, zeminu vhodnou pro pěstování mrkve, semínka mrkve a kobercový nůž. Pytle naplňte hlínou a na několika místech nožem propíchněte. Z těchto malých otvorů bude po zalévání vytékat přebytečná voda. V horní části zeminy prstem vyryjte mělké řádky, vložte do nich semínka mrkve a zahrňte další vrstvou zeminy. Následně zalijte vodou. Ideální je, pokud bude mrkev pěstovat na slunném místě.
První výsledky uvidíte již po týdnu
Zhruba po týdnu od zasazení uvidíte z hlíny čouhat první malé výhonky. Po dvou týdnech již spatříte typickou nať, dle které mrkev rozpozná i laik. Po dalších třech týdnech bude mrkev potřebovat přesadit, abyste každé rostlině poskytli více prostoru pro růst. Po 1,5 měsíci je také potřeba mrkvi doplnit další zeminu, aby měla dostatek živin pro další růst. Mrkev je potřeba pravidelně zalévat, ale dopřávejte ji jen takovou vláhu, aby nezačala uhnívat. Je také potřeba okolo rostoucí mrkve vytrhávat plevel, aby na mrkvi neparazitoval. Za tři měsíce od zasazení prvních semínek se můžete těšit z první úrody.
Foto: Shutterstock, zdroj: laidbackgardener, balconygardenweb