Rajčata z obchodu nesahají těm domácím ani po paty. Chuť i vůně domácích rajčat se ničemu nevyrovná. Pokud máte rajčata rádi, ale jste v pěstitelství začátečníci, pěstování rajčat se nemusíte bát. Jestli se rozhodnete pro pěstování tyčkových rajčat, hravě to zvládnete i ze semínka.
Pěstování rajčat ze semínka
Rajčata můžete pěstovat na záhoně, ve skleníku nebo na balkoně. Pokud se rozhodnete s pěstováním rajčat ze semínek, začněte co nejdříve. Důležitý je kvalitní substrát a vlhké prostředí. Nejlepší je, pokud zasazená semínka necháte odpočívat pod pařníkem. Teplo a vlhko jim udělají dobře a ze semínka se rychle vyklube rostlina. Jakmile má rostlina vlastní listy, přesaďte ji do samostatného květináče.
Pěstování rajčat ze sazenic
Sazenice jsou sázka na jistotu, pokud nevěříte, že byste rajčata zvládli vypěstovat ze semínka. Stonek sazenic by měl mít aspoň třicet centimetrů a být pevný. Rostlina musí být sytě zelená. Pokud se vám nějaká sazenice nezdá, má povadlé nebo nažloutlé listy, nechte ji v obchodě. Před přímým vysázením rostlin do půdy dávejte sazenice na pár hodin denně ven, aby nezažily teplotní šok a nezvadly. Rajčata je nejlepší sázet v druhé polovině května, kdy je velká pravděpodobnost, že je už neohrozí přízemní mrazíky. Jestli se chystáte pěstovat rajčata ve skleníku, vyměňte hlínu a sazenice zasaďte alespoň čtyřicet centimetrů od sebe. V případě keříkových rajčat nezapomeňte na oporu.
Jak pěstovat rajčata na balkoně
Rajčata můžete pěstovat i v případě, že nemáte zahradu a vypěstovat si je přímo na balkoně. Rajčata zasaďte do vhodných nádob nebo samozavlažovacích květináčů. Přidejte kvalitní substrát a pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte. Vodu lijte ke kořenům rostliny a zbavujte se bočních výhonků. Rostliny dejte na světlo, ale ne na přímé a pravidelně hnojte. Pokud se u vás rostlinám bude dařit až moc a začnou být vyšší než dva metry, výhon zaštípněte, aby se rostlina nevysilovala růstem, ale soustředila se spíše na plození rajčat.
Foto: Shutterstock, zdroj: bhg, thespruce