Pěstovat melouny můžete už i mimo teplé krajiny

Melouny jsou jednou z nejoblíbenějších letních pochoutek. I přesto, že se často vede diskuse o tom, zda je meloun ovoce nebo zelenina, většina z nás lituje, že se jejich pěstování neřadí mezi ty jednodušší. Nicméně dnes už to s pěstováním melounů v našich podmínkách není tak nemožné, jak by se mohlo zdát. Překvapivě, melouny lze úspěšně pěstovat i u nás.

Co je potřeba k pěstování melounů?

Melouny potřebují k růstu teplo, takže je pro ně ideální růst v teplejších částech zahrady nebo ve skleníku. Teploty by měly být stabilní, a to zejména v noci. Semínka melounů je třeba předpěstovat. Semena se zasazují do květináčů, kelímků nebo sadbovačů po jednom až dvou kusech do hloubky jednoho centimetru pod povrch zeminy.

Výsev provádějte na konci března až v dubnu. Ideální je půda dobře vyhnojená kompostem. Dobrou vychytávkou vám bude, když si před výsadbou půdu obohatíte starým hnojem. pH půdy by mělo být mezi 6,0 a 7,5. Černá netkaná textilie je také skvělým pomocníkem, protože zvyšuje teplotu zeminy a zabraňuje prorůstání plevele.

Foto: Shutterstock

Tipy a triky pro výsadbu

Sazenice melounů jsou křehké, proto s nimi při přesazování zacházejte velmi opatrně. Na záhony se sazenice přesazují v květnu. Pokud používáte roubované sazenice, zasypte pouze podnož, aby roub nevytvářel kořínky.

Melouny potřebují pravidelnou zálivku. Zalévejte je alespoň jednou týdně větším množstvím vody, přičemž každá rostlina může spotřebovat až 10 litrů vody. Ideální je zalévat třikrát týdně. Roubování melounů na podnož tykve může pomoci s ochranou proti chorobám a škůdcům. Tato metoda zvyšuje odolnost rostliny a zlepšuje příjem živin. Květy melounů potřebují opylení k nasazení plodů. Zajistěte, aby květy měly přístup k opylovačům, jako jsou včely.

Když plody začnou růst, zabráníte jejich zahnívání tím, že je nadzvednete a mezi plody a půdu vložíte lepenku nebo slámu. Černá netkaná textilie také pomáhá tím, že plody drží nad zemí. Plně vyzrálý meloun poznáte podle dutého zvuku při poklepu a příjemné vůně. Dalším znakem zralosti je mírně zaschlá a zkroucená stopka. Melouny obvykle dozrávají 70 až 100 dní po výsadbě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Extension, BHG