Pěstování brambor není disciplína náročná na prostor a čas, jak se na první pohled může zdát. Pokud si chcete vypěstovat vlastní brambory, nepotřebujete k tomu speciální záhon nebo náčiní. Brambory si dokážete vypěstovat jen na jediném metru čtverečním a za použití jedné brambory. Jak tuto zeleninu dobře namnožit tak, abyste si brzy mohli pochutnat na vlastní úrodě?
Vypěstujte si vlastní brambory
K výsadbě brambor není potřeba kupovat speciální sadbové odrůdy, ale můžete použít jakýkoliv druh, který máte momentálně k dispozici. Ovšem pokud máte brambory ze supermarketu, zpozorněte. Ty mohou totiž obsahovat pesticidy nebo být staré. Jestli chcete mít jistotu, že vám brambory vyklíčí a nepodepíší se negativně na vašem zdraví, pořiďte si je raději přímo od pěstitele.
Jak na pěstování brambor
Brambory můžete pěstovat klasicky v záhonu, ale i na menším prostoru. Stačí vám k tomu pěstební nádoba, pytel na odpadky nebo větší kbelík, který naplníte substrátem vhodným k pěstování brambor. Než se pustíte do sázení, brambory umístěte na teplé místo, kde budou moct vyklíčit. Na tomto místě by měly být alespoň týden, nebo dokud nezpozorujete první klíčky o velikosti půl až jeden a půl centimetru. Brambory poté nakrájejte tak, aby každý kousek obsahoval alespoň dva klíčky a dejte je opět na tři dny do tepla.
Brambory vysaďte na jedno místo
Pokud jste se rozhodli pěstovat brambory ve velkém pytli na odpadky, vytvořte v tomto pytli drenážní otvory a naplňte pytel z jedné třetiny kvalitní zeminou. Do pytle zasaďte brambory tak, aby byly položené klíčky nahoru. Před vysázením je vhodné brambory ošetřit i přípravkem proti houbovým chorobám. To vám zaručí, že vaše úroda nepřijde vniveč. Pytel s bramborami přendejte na slunné místo. Jakmile rostliny vyrostou do výšky dvaceti centimetrů, přidejte do pytle další vrstvu zeminy. Zeminu poté postupně dosypávejte podle toho, jak rychle budou rostliny růst. Brambory pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte. Jakmile listy rostlin začnou žloutnout a usychat, už není potřeba další závlaha. Máte totiž téměř hotovo. Brambory takto nechte v zemině ještě čtrnáct dní a poté můžete začít sklízet. Brambory vám při vhodném skladování mohou vydržet i několik měsíců.
Foto: Shutterstock, zdroj: tudasfaja, gardenersworld