V současné době se kvůli rostoucím cenám, lidé opět vrací k domácímu pěstování ovoce i zeleniny. Hodně oblíbené jsou po celý rok salátové okurky. Ty v zimě velmi podraží. Lidé se zahrádkou mají výhodu. Můžou si vypěstovat co chtějí venku. Co dělat v případě, že máte pouze balkón nebo parapet? Nezoufejte, i na takových místech lze pěstovat vlastní plodiny. Jen je potřeba vědět jak na to!
Plastové nádoby
Pro pěstování okurek jsou vhodné 5 litrové plastové nádoby. Dost často v nich koupíte destilovanou vodu nebo vodu do ostřikovačů. Nevyhazujte je, protože poslouží jako malý šikovný skleník. Takové nádoby nezabírají místo a okurky si předpěstujete i v bytě na malém prostoru.
Příprava plastové láhve k osazení
Základem pro úspěšné pěstování okurek je zmíněná 5 litrová nádoba. Uřízněte jí v horní třetině lahve. Tím získáte víko a nádobu na rostlinky. Do dna lahve vyvrtejte pár dírek pro odtok přebytečné vody. Spodní část zabalte do alobalu. Ochráníte tak kořeny před nežádoucím silným sluncem.
Sázení okurek
Do nádoby nasypte substrát určený pro pěstování okurek cca 1 cm pod okraj nádoby. Semínka ponořte do roztoku manganu draselného, který zabraňuje plísním a chorobám. Nechte takto namočené 10 až 12 hodin. Potom teprve semínka zasaďte do substrátu. Semínka pak zalijte dostatečným množstvím vody, aby měly vláhu. Přikryjte druhou částí láhve – vytvoříte tak malý skleník.
Péče o okurky
Nezapomeňte, že okurky mají rády vlhko a teplo. Zalívejte je pravidelně, ale nepřežeňte to, abyste zabránili plísním. Jakmile se oteplí, můžete rostlinky přesunout na balkón nebo parapet – obvykle to bývá v průběhu dubna.
Důležité je také jejich zastřihování. Okurky zastřihujte vždy po třetím nebo čtvrtém listě, aby se netvořily výhonky do stran. Ty potom rostlinu vysilují. Vhodné je vyštípnout výhonky již v ranném stádiu.
Foto: Shutterstock, zdroj: HomeGuides, Gardena