Ani ti nejzkušenější pěstitelé nebo zahrádkáři nemusí vědět všechno. Někteří například nevědí, co je to takzvaný muchovník. Možná jste o něm slyšeli, ale možná také ne. Jedná se o exotickou rostlinu, jejíž plody se velice podobají klasickým českým borůvkám. Borůvky to však přímo nejsou. Existuje hned několik druhů této rostliny, k nejčastěji se vyskytujícím druhům patří muchovník olšolistý, Lamarckův nebo kanadský. Je jen na vás, který se rozhodnete pěstovat.
Muchovník je pro nás poměrně exotickou rostlinou, která pochází z daleké Severní Ameriky. Někdy se o něm mluví jako o indiánské borůvce, a to díky plodům, které rostlina plodí. Jedná se však o zcela nenáročnou rostlinu, které se daří takřka v jakémkoli typu půdy. Navíc je mrazuvzdorný a odolný vůči škůdcům a okusu.
Pokud vám učaroval natolik, že ho chcete pěstovat, poradíme vám s jeho pěstováním. Ať muchovník roste i na vaší zahradě.
Potřebuje polostinné stanoviště
Jak jsme zmínili, není náročný, takřka nic nevyžaduje. Co však potřebuje, je polostinné stanoviště, kam ale nedopadá přímé sluneční světlo. Co se týče půdy, na tu nemá žádné speciální požadavky. Co však nemusí jsou přemokřená místa.
Muchovník se sází většinou do jámy, která je hluboká aspoň půl metru. Abyste z počátku podpořili jeho růst, můžete do jámy přidat trochu kompostu.
Jak o muchovník pečovat
Stejně jako každá rostlina, i muchovník vyžaduje zálivku, ale nemusí být vydatná. Přemokření mu skutečně nesvědčí. Nemusíte ho dokonce ani moc hnojit, ale samozřejmě pokud ho pohnojíte běžnými hnojivy, nic tím rozhodně nezkazíte.
Nezapomeňte ho však pravidelně prořezávat. Jedná se o zcela jednoduchou záležitost, je jen na vás, do jaké podoby ho prořežete. Pokud ho necháte samovolně růst, může dorůst až do několika metrů.
Kdy kvete a plodí?
Nabízí se také otázka, kdy kvete a plodí? Kvést začíná zpravidla během května a plodí od června a dál. Pokud si rostlinu vysázíte, plodů se dočkáte zhruba po dvou, třech letech.
Plody muchovníku využijete v kuchyni
Plody muchovníku vzhledem připomínající borůvky hravě využijete i ve vaší kuchyni. Vychutnáte si je jak samotné, tak i v pochutinách jako jsou marmelády, kompoty, vína, likéry, destiláty nebo sirupy. Plody muchovníku se nechají zapracovat i do pečených dezertů. Jejich nespornou výhodou je i množství prospěšných látek, které obsahují – vitamín A, B, C, jsou bohaté na antioxidanty a fenoly, mají vysoký obsah manganu, draslíku, fosforu, vápníku i železa.
Foto: Shutterstock.com.