Abyste ochránili svůj trávník před zimou a byl na jaře opět krásný, je potřeba věnovat mu pozornosti i během podzimu. Obzvláště důležité je použití správného hnojiva, které mu dodá potřebné živiny, ale zároveň mu neumožní růst. V opačném případě byste ho mohli najít v zoufalém stavu.
Pozor na výběr hnojiva
Před příchodem zimy byste měli dodat trávníku správné živiny. Ještě než tedy napadne první sníh, pohnojte ho vhodnou organickou směsí. V zásadě však s nízkým obsahem dusíku. Ten mu sice poskytne ochranu před nízkými teplotami, ale zároveň podpoří jeho růst, což nechceme. Naopak je důležité, aby hnojivo mělo dostatek draslíku a fosforu, což jsou nezbytné prvky pro jeho údržbu a obranyschopnost vůči chorobám.
Nezbytné je během chladnějších měsíců udržet také správné pH trávníku, protože jinak by vám na jaře už možná nevyrostl. Tyto hodnoty by se měli pohybovat mezi čísly 6 a 7. Pokud jsou vyšší či nižší, dodejte mu vápník, který kyselost neutralizuje.
Důležité je pH a každodenní zalévání
Jakmile bude mít trávník správné pH i dostatek potřebných živin, můžete mu ještě dodat hnůj. Ten podporuje zdravost půdy a poskytuje rostlinám téměř všechny nezbytné prvky. Právě díky němu pak bude také zemina mnohem úrodnější, což se může v příštím roce vyplatit. Dalším důležitým faktorem je pravidelné zalévání trávníku. Jeho kořenový systém potřebuje vláhu, a to obzvláště před příchodem zimy.
Během října a listopadu se proto snažte trávník alespoň jednou denně zalévat, a to nejlépe brzy ráno. Pokud byste na to šli například odpoledne, veškerá voda by se vypařila a přišla nazmar. Nikdy však nezalévejte svou zahradu ve chvíli, kdy teploty klesnou pod nulu, neboť by mohl trávník přemrznout.
Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, Lawnsmith