Padá vám omítka ze staré zdi? Jednoduchým zásahem zajistíte, že už nebude

Jestli vás trápí odlupující se omítka na staré zdi, máme pro vás řešení, které vydrží déle než jeden rok. Naučte se pracovat s hydrofobní omítkou, výborným produktem právě pro staré zdi. Staré zdi totiž nemají udělanou hydroizolaci, rády tahají vodu, a proto z nich pak omítka odpadává.

Co je hydrofobní omítka?

Patentovaná voděodolná suchá omítková směs uzpůsobena k aplikaci i na mokré povrchy. Odpuzuje vodu, přitom je ale stoprocentně paropropustná. Co to znamená? Drží i na místech, kde běžné omítky odpadají. Navíc neobsahuje žádné škodlivé nebo hořlavé látky. Používá se i při izolaci vodních nádrží, hydroizolaci koupelen, sprchových koutků, ale i bazénů a sklepů. Je certifikovaná pro styk s pitnou vodou.

Co si k omítání připravit?

  • hydrofobní omítka
  • voda
  • míchadlo na stavební směs
  • zednická lžíce
  • vodováha
  • stahovací lať
  • perlinka
  • hladítko
  • omítníky

Příprava zdi

Zdivo je před omítáním třeba řádně připravit. Nejprve oklepeme veškerou starou omítku a zeď očistíme. Poté ji navlhčíme vodou. Ať už pomocí velké štětky nebo pomocí zahradní hadice nastavené na rozstřikování.

Ošetření špricem

Teď přichází na řadu tzv. cementové mléko neboli špric. Můžeme si koupit rovnou hotovou směs. Tu pomocí štětky naneseme na očištěnou a navlhčenou zeď. Tento krok nesmíme vynechat. Jde o důležitou vrstvu pro sjednocení ploch, hydrofobní omítka pak krásně přilne k podkladu. Po nanesení necháme 1-2 hodinky proschnout.

Foto: Shutterstock

Příprava omítky

Nasadíme si rukavice a brýle. Přečteme pokyny na omítce a podle návodu napustíme do velké nádoby (např. maltovníku) vodu. Do ní vsypeme celý pytel hydrofobní omítky a pustíme se do míchání míchadlem. Potrvá to tak 5 minut. Nejprve se zdá, že se omítka s vodou nikdy nespojí, ale vydržíme. Potom necháme 5 minut odstát a ještě naposledy promícháme.

Nahazování na zeď

Omítku naneseme ve vertikálních pruzích vzdálených od sebe cca 1,5 m na zeď. Do těchto pruhů vložíme omítníky, které vodováhou srovnáme do roviny. Dá se to zvládnout i bez nich, ale pro začátečníky jsou omítníky velká pomoc. Pokračujeme v omítání. Nahazujeme klasicky zednickou lžící, jako maltu. Jakmile máme kus nahozen, vezmeme stahovací lať, opřeme ji o omítníky a stáhneme omítku do roviny.

Aplikace perlinky

Na dokončenou druhou vrstvu hydrofobní omítky přitlačíme perlinku, vmáčkneme ji a naházíme poslední vrstvu. Krásně vyhladíme hladítkem. Pokud chceme omítku natřít, počkáme tři týdny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Cceskykutil, izonil, wikiHow