Opomíjené dřevostavby a jejich možnosti pro moderní bydlení

Opomíjené dřevostavby a jejich možnosti pro moderní bydlení

Po mnoha letech, kdy byla prakticky jedinou myslitelnou formou stavby klasická cihlová, ytongová, nebo jiná zděná stavba, se vracejí do kurzu, opomíjené dřevostavby. Když se řekne dřevostavba automaticky každému naskočí obrázek malebné vysokohorské vesničky, někde ve Vysokých Tatrách.

Oblíbená roubenka se zdobenými okenicemi, kombinace takzvaných polovaleb a lomenic, které jsou nejen oku lahodící, ale zaručují neochvějnou stabilitu celého objektu. Stavitelé a architekti se nechali inspirovat funkčními prvky v historii a vzali si roubenky do parády. Klasická roubenka dnes získává docela novou tvář. Za moderně vyhlížejícím a maximálně komfortním domem se může skrývat klasická konstrukce, používaná u roubenek. Roubenka je na první pohled minimálně z velké části dřevěná, ale nemusí si nutně nést rustikální ráz.

Roubenka z lepených profilů může být doplněna velkými prosklenými plochami, terasou a například posuvným francouzským oknem. Při stavbě roubenek, se stavitelé nejčastěji přiklání k smrkovému dřevu. Jak moderní, tak klasické roubenky, jsou stavby, které jsou odolné proti okolním vlivům, díky konstrukci, která musela vydržet nápor nepříznivého vysokohorského počasí.

Další variantou dřevostaveb jsou sruby, staví se nejen rodinné domy, ale i celé penziony, chaty, nebo lze touto formou postavit i stavbu jako je sauna, či zahradní domek. Klasický srub je postaven tak, že hlavní zatížení nesou rohy stavby. Je však možné srub postavit i se zatížením celé stěny. V této podobě je stavba ještě odolnější. Do srubu se nejčastěji doporučuje vytápění formou kachlových kamen pro zachování autentičnosti, ale lze použít i jakýkoli jiný způsob vytápění. Stěna srubu je složena z bloků masivního, nebo lepeného dřeva. Stejně jako u roubenky se používá smrk, nebo taky borovice.

V dnešní době vysokých cen energií, je dobré, myslet taky na kvalitní zateplení, které není u dřevostaveb problém. Za jednu z nevýhod oproti klasické stavbě, se u dřevostaveb obecně považuje menší zadržení tepla. Naproti tomu, je výhřev takovýchto dřevostaveb mnohem rychlejší. Dnešní doba klade důraz na rychlost a efektivitu. Na rozdíl od zděné stavby, je takovýto dům mnohem rychleji postaven. Šířka stěn u dřevostaveb taky zaručuje menší zastavění vnitřních prostor domu.

Poslední variantou dřevostavby je sendvičová stavba. Jedná se o kompromis mezi dřevem a běžným materiálem pevných staveb. Takovéto sendvičové domy jsou pouhým okem k nerozeznání od staveb zděných. Dům pokrývá omítka. V tomto případě stavby, jsou použity masivní dřevěné hranoly, které plní funkci nosných stěn domu. Dřevěný základ je zaizolován vhodným materiálem a přiklopen deskou.

Ve prospěch dřevostavby tedy mluví hlavně rychlá stavba, úspora energií a při správné volbě materiálu také pořizovací cena. Ta ale nemusí být vždy jednoznačně nižší, pokud by se jednalo o volbu nákladných úprav a vybraných materiálů jako je finský smrk apod. Jednoznačnou nevýhodou staveb ze dřeva je nákladnost při případných změnách, rekonstrukcích, zásahu do stavby samotné.

V případě dřevostaveb, se musejí, při větším zásahu do budovy, narušovat těsná zateplení a paroblány, které zabraňují usazení vlhkosti ve stěně. V otázce životnosti lze vést dlouhé debaty, největší roli hraje nejspíš poloha plánované stavby. Mluví se o nesmrtelných dřevostavbách z Kanady, ale všeobecně je klasická stavba považována za odolnější.

Na jednu stranu byly právě dřevěné roubenky oblíbené pro svou výdrž v nepříznivých horských podmínkách a na stranu druhou se klasická stavba v nížinách osvědčí rovněž tak. V případě oblastí s větším výskytem tornád a bouří, bude vhodnost tipu stavby jistě jiná, než v klidném středoevropském městečku.

Moderní dřevostavby dnes zažívají svůj velký boom, je často moderní pořídit si dům právě ze dřeva. Dnešní doba klade čím dál větší důraz na ekologii, úsporu energií a návrat k přírodě. Stavba ze dřeva může být nejen rychlým levným řešením, ale také formou vyjádření vlastního osobitého stylu. Dnešní dřevostavba tak zažívá úspěch, jak v podobě moderních ekostaveb, kdy je dřevo skryto za moderní fasádu, tak jako rustikální obydlí s kachlovými kamny a masivním nábytkem. Ze všeho nejvíc je dům ze dřeba volbou vlastního stylu.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!