Žehlení je pro někoho relaxační činností u které si odpočine a zároveň udělá nezbytnou domácí práci. Pro většinu národa je ale žehlení otravnou záležitostí, která zdržuje a navíc jí nikdo z rodiny ani pořádně neocení. Jde ale i jinak.
Existují metody, které vám dokáží od žehlení ulehčit, případně ho velmi omezit. Nejsou složité a v podstatě jde jen o řádné využití domácích spotřebičů a jiných prostředků. Navíc ušetříte i za energie.
Žehlení omezí správné praní prádla
Nikdy není dobré pračku zbytečně přeplňovat. Prádlo se pořádně nevypere a spotřebuje se i více elektřiny. Navíc se prádlo i více pomuchlá, což bude znát u dalšího žehlení. Pračku vždy naplňte dle její maximální povolené kapacity, ale rozhodně jí nepřeplňujte.
Regulujte i otáčky při ždímání. Při vysokých otáčkách je prádlo sice sušší, ale zase více pomačkané. Pokud tedy máte tu možnost, ždímejte raději na nižší otáčky. Prádlo bude sice vlhčí, ale nebude tolik pomačkané. Navíc vyšší vlhkosti se dá následně docela dobře využít.
Kalhoty a košile na ramínka
Velice šikovnou pomůckou se zde stávají obyčejná ramínka. Všechny mikiny, košile, svetry a jiné oděvy po vyprání ihned zavěste na ramínka. Zavěšené prádlo na ramínku porovnejte, upravte a protřepejte. Váha vlhkosti tím srovná zbylé nerovnosti. Kalhoty zase zavěste za poutka kolem pasu.
Nechte vše usušit a můžete rovnou vše uklízet. Rozdíl mezi ramínkem a šňůrou je ten, že v případě ramínka se prádlo tolik nevytahá.
Ručníky složte ještě vlhké
Ostatní “hranatý” textil (ručníky, utěrky, povlaky, prostěradla a podobně) hned po vyprání složte na sebe do úhledných komínků. Vždy odstraňte nežádoucí přehyby.
Takto složené prádlo nechte asi půl hodiny odpočívat. Váha textilu v podstatě sama vyžehlí prádlo. Pak už jen stačí takto srovnané prádlo zavěsit na sušák. Jen se snažte dodržet tvar, ve kterém se prádlo samo rovnalo.
Až se prádlo samo vysuší, uložte ho do skříně. K maximalizaci celého efektu textilie neskládejte do obvyklých komínků, ale srolujte ho do úhledné ruličky. Tím se lépe zachová jeho svěžest a úhledný stav.
Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, cleanipedia