Bydlení

O dřevěné kuchyňské prkénko je potřeba pečovat. Správnou péčí zabráníte vzniku toxických plísní

Dřevěné prkénko by v kuchyni má v kuchyni každý. Ačkoli v dnešní době můžeme vybírat i mezi jinými materiály, většina z nás na klasiku v podobě kvalitního dřevěného prkénka nedá dopustit. I když jde “jen” o kuchyňské prkénko, vždy je potřeba mít na paměti, že je to dřevo, o které je potřeba se starat. Jakmile se dřevu nedostane správná pozornost, začne praskat. A to zrovna u kuchyňského prkénka není žádoucí.

Prkénko zbytečně nenamáčejte

Jasně, i dřevěné prkénko se po použití musí umýt, rozhodně byste se ale měli vyvarovat jeho zbytečnému namáčení. Co se rozhodně nedělá, je mýt dřevěného prkénko v myčce na nádobí. Pamatujte na to, že dřevo do sebe nasákne hodně vody a čím častěji ho budete namáčet, tím dříve se poškodí – začne praskat a při nedostatečném vyschnutí může začít plesnivět. Výskyt plísní na dřevěném kuchyňském prkénku nemusí být dlouhou dobu dokonce ani okem patrné. Často se tak může stát, že používáme v kuchyni běžné kuchyňské prkénko, které na sobě má plíseň a to rozhodně není pro naše zdraví prospěšné.

Pravidelný olejový zábal

Kvalitní dřevěné prkénko vyjde poměrně draho, samozřejmě za předpokladu, že budete hledat kvalitu a tu upřednostníte před kvantitou. V takovém případě určitě budete chtít, aby vám vydrželo co možná nejdéle. Životnost dřevěného prkénka lze mimo jiné prodloužit pravidelným olejovým zábalem. Jak na to?

Vezměte dřevěné prkénko a na každou z jeho stran nalijte dvě čajové lžičky oleje. Bohatě postačí slunečnicový olej, vhodný je také olej kokosový, pokud ho doma máte. Naopak se nedoporučuje olivový olej pro jeho výraznou vůni. Olej stačí po prkénku rozetřít a nechat pár minut vsáknout, na závěr můžete ještě vyleštit.

Čištění není věda

Pokud obyčejná voda na umytí prkénka nestačí, vezměte si na pomoc obyčejnou kuchyňskou sůl, kterou má doma úplně každý. Potřebovat budete také citron.

Jak na to? Na prkénko nasypte sůl. Citron přepulte a s jednou jeho polovinou prkénko vydrhněte. Poté umyjte a osušte.

Foto: Unsplash.com.

Aktualizace: 2.8.2020 18:56

Nikol Kolomazníková

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!

Sdílet
Autor
Nikol Kolomazníková

Novinky

Jak naložit s posekanou trávou? Využijte ideální metodu a už ji nebudete vyhazovat

Posekaná tráva není problém, ale poklad. Nemusíte ji bezhlavě sypat do bio popelnice a pak… Zobrazit více

19.9.2024

Soused si nařídil kameru přímo na náš dům. Dá se s tím něco dělat?

Sousedské soužití často není jednoduché. Přesahující větve stromů, štěkající pes, nevychované děti, záliba v hlasitých hobby… Zobrazit více

18.9.2024