Pořídili jste si na hypotéku nový byt či dům a nastavili si férovou možnost splácení, jenže vám skončilo fixační období a splátky vám vyletěly hodně vysoko, někomu dokonce až o třetinu. K tomu se přidal nárůst cen energií, pohonných hmot i potravin a vy najednou zjišťujete, že splácení hypotéky nezvládáte. Než se začnete bát o to, že ztratíte střechu nad hlavou, věřte, že existují ještě jiné řešení. Prodej bytu či domu je až tou opravdu poslední možností.
Jak se nedostat do insolvence
Nejlepší je takové situace řešit, ještě dlouho před tím, než vůbec nastanou. Proto je u hypotéky důležité si ji nastavit tak, abyste do ní nedávali všechny své peníze, ale mohli si minimálně 10 % svého příjmu odkládat bokem „pro strýčka příhodu“. To vám umožní následně pokrýt na nějaký čas větší výdaje po zvýšení úrokových sazeb i životních nákladů a získáte tím prostor na to novou situaci řešit.
Co dělat v případě, že splácet hypotéku nezvládnete
Pokud se zpozdíte se splátkou hypotéky, může se rychle stát, že se dostanete do registru pro dlužníky, což by vám při další žádosti o půjčku snížilo vaši důvěryhodnost i možnost, že vám někdo půjčku poskytne. Jak se tedy zachovat v případě, že víte, že splacení hypotéky nezvládáte? Nejlepší způsob je kontaktovat co nejdříve banku a požádat ji o odklad splátek. O odklad splátek si můžete u většiny bank zažádat, pokud jste váš hypoteční úrok alespoň jeden rok řádně spláceli a uvést podstatný důvod, proč o to žádáte.
Nestrkejte před problémy hlavu do písku
Pokud se budete snažit vyhnout vaší povinnosti splátek a budete raději dělat „mrtvého brouka“, s největší pravděpodobností se dočkáte velmi vysokých sankcí za nesplácení úvěru. To by vás mohlo dostat i k zabavení vaší nemovitosti a vyhlášení osobního bankrotu. Proto řešte svoji platební neschopnost s bankou okamžitě a ukažte ze své strany snahu situaci řešit. V případě, kdy zjistíte, že je pro vás situace bezvýchodná, můžete přistoupit i k prodeji nemovitosti.
Foto: Shutterstock, zdroj: E15, mesec