Zima je i pro pokojové rostliny dost stresové období. Zvláště, pokud nemáme možnost přemístit je do nevytopené světlé místnosti. Vytopená místnost, suchý vzduch i nárazové větrání se může podepsat na stavu rostliny. Některé pokojovky však snesou i teplý radiátor. Pojďme se podívat, jak se starat o květiny v zimě a kterým rostlinám nevadí vytopená místnost.
Udržení vzdušné vlhkosti
V místnostech, kde se topí, ztrácíme vlhkost vzduchu. Rostliny ke svému prospěšnému růstu vlhkost potřebují. Pojďme jim dopřát trošku více vlhkosti. Květináč můžeme umístit na misku s oblázky, kam nalijeme vodu. Voda se začne odpařovat a zvlhčuje kořeny. Nebo několikrát do týdne postříkáme rostliny vodou z rozprašovače.
Omezení zálivky
Květiny se v zimě ukládají do spánku. Omezují svůj růst a tak nepřijímají tolik vody a živin jako v ostatních částech roku. Snižte množství zálivky na jednou týdně. Čím nižší je teplota venku, tím nižší by mělo být množství zálivky. Rostliny jen lehce zalijte. Pokud uvidíte, že jsou listy uvadlé nebo zažloutlé, nebojte se omezit zálivku. Jedno až dvě přemokření rostliny zvládnou. Pokud budou dostávat pravidelně velké množství vody, postupně rostliny uhnijí.
Dostatek světla
Rostliny v zimě potřebují dostatek světla. V zimě máme krátké dny a přicházíme tím o dostatek denního světla. Přesuňte rostliny na nějaké světlé místo. Pokud máte často zatažené žaluzie vytáhněte je a nechte proudit do bytu denní světlo.
Pokojovky a topení
Snažte se dát rostliny co nejdále od topení. Vysoké teplo z radiátorů rostlinám škodí. Zemina začne příliš rychle vysychat a rostlina ztratí vzdušnou vlhkost. V zimě vyhovují pokojovkám teploty 15 – 22 °C.
Existují však rostliny, které můžete nechat poblíž topení a nic se s nimi nestane. Jedná se o zelenec, zamiokulkas, tlustice, pryšec, voskovka, tchýnin jazyk, lopatkovec, dracéna, ibišek, klívie, monstera, pandán.
Foto: Shutterstock, zdroj: smartgardenguide, housebeautiful