Houbička na nádobí je jedním z nejméně hygienických předmětů v domácnosti. Vědci se shodují, že již po prvním týdnu provozu houbičky se v ní uhnízdí miliardy nejrůznějších bakterií. Houbička na nádobí je mnohem více nehygienická, než třeba toaletní mísa. A myjeme s ní věci, ze kterých potom jíme. Bez houbičky se ale v domácnosti neobejdeme, jelikož i myčka na nádobí nemusí zpracovat vše.
Houbičky mají omezenou životnost
I obyčejná houbička na nádobí má svou omezenou dobu životnosti. V případě pravidelného používání by se měl tento předmět každých 7 dní vyměnit. O přítomnosti bakterií v houbičkách se všeobecně ví, ale napadlo vás které z nich to vlastně jsou? Tuto práci si dal německý vědec Markus Egert a jeho tým. Ti zkoumali složení bakterií ve 14 různých houbičkách. Výsledky byly skutečně překvapivé.
V běžně použitých houbičkách odhalili 362 různých druhů bakterií, z čehož na 1 cm čtverečním jich sídlilo 82 miliard. Mezi velké překvapení patřilo objevení bakterií E.coli, které způsobí silná průjmová onemocnění. V hojném zastoupení zde existovala i Moraxella osloensis, která je obvykle téměř neškodná, nicméně u lidí se slabší imunitou může vyvolat infekty nejrůznějšího charakteru. Vyjmenovaní všech bakterií by bylo několik stránek, nicméně pro představu tyto dvě postačí.
Proč ustřihávat roh na houbičce?
Jelikož má jedna domácnost pravděpodobně více houbiček, je dobré si používané houbičky rozlišit. Například vyřazené houbičky na nádobí lze ještě dobře využít. Jen se musíme ujistit, že už se nebude používat k původním účelům. Označíme si jí tedy nastřihnutím rohu a k omylu už nedojde.
Vyřazeným houbičkám můžeme vdechnout druhý život relativně snadno. Nejdříve ji musíme ale vydezinfikovat namočením do octa. Následně ji buď můžeme použít k sanitaci nejrůznějších povrchů, případně jako jednorázovku na čištění velmi znečištěných povrchů. Někdo použité houbičky používá jako malý samozavlažovač pro květináče. Stačí jen nůžkami okopírovat tvar květináče na houbičce a vysoce savý materiál bude následně postupně uvolňovat vodu do půdy k pěstované rostlině.
Foto: Shutterstock, zdroj: BBC, DailyMail, BestlifeOnline