Cukety a okurky patří mezi oblíbenou letní zeleninu. Pokud chcete jejich růst urychlit a zároveň zajistit kvalitu plodů, máme pro vás jednoduchou metodu, jak na to. Návod ocení především ti, kteří žijí v oblastech s chladnějším létem a pěstování zeleniny se jim tak moc nedaří. Uvidíte, že i v náročnějších klimatických podmínkách si můžete zajistit bohatou sklizeň. Domácí zpracovanou zeleninu tak budete moct jíst po celý rok.
Jak na pěstování okurek
Pro pěstování okurek si připravte pytel a lahev. Lahev by měla mít objem 5 litrů. Pytel by měl být o objemu 50 litrů a naplněn zeminou. Polovinu obsahu pytle může tvořit i kompost nebo posečená tráva. Zemina by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Díky tomu se semeno může dobře uchytit. Do zeminy zasaďte sazenici okurky a to tak, aby jí byly vidět děložní listy. Spodek pytle nařízněte, aby se mohly kořeny rozvíjet dle potřeby a zároveň mohla odtékat přebytečná voda. Na pytel poté nasaďte pětilitrovou lahev s odříznutým dnem. Ta poslouží okurkám jako kryt a ty tak budou moct prospívat jako ve skleníku. Chcete v pytli pěstovat ve velkém? K okurkám můžete zasadit i některé další rostliny, se kterými se budou doplňovat a vzájemně chránit před škůdci. K okurkám zasaďte fazole, hrášek, ředkvičky, kukuřici, kopr nebo salát. Za žádnou cenu k nim nesázejte rajčata, melouny nebo cukety.
Snadné pěstování cukety
Cuketám se v pytli dařit nebude, a už vůbec ne v pytli společně s okurkami. Při pěstování cuket proto raději zvolte velký truhlík o šířce 40 centimetrů, délce 40 centimetrů a hloubce 15 centimetrů. Cukety je vhodné pravidelně zalévat a hnojit, ideálně tekutým hnojivem nebo klidně obyčejným dřevěným popelem. Při hnojení je potřeba se vyhnout listům. Jakmile se cukety začnou rozrůstat, podepřete je tyčemi. Při chladnějších teplotách je vhodné rostliny překrýt lahvemi s uříznutým dnem. Teplota a vlhkost rostlin se tak zlepší a bude se jim lépe dařit.
Foto: Shutterstock, zdroj: GrowFully, Almanac, Plantura.Garden