Nesprávné větrání znamená větší účty za energie. Jak tedy větrat správně?

Představte si pohodový večer, kdy nerušeně sledujete televizi ve svém obývacím pokoji. Po hodince se vám začnou klížit oči, přestáváte se postupně koncentrovat, usínáte. Ráno se jen roztrpčeně divíte tomu, že jste svůj oblíbený film nedokoukali do konce. Řešení tohoto problému je možná jednodušší, než si sami myslíte. Na vině totiž mnohdy není přepracování ani podzimní či jarní únava, je to špatné větrání. 

Nejčastější chyby při větrání

Možná vás překvapí, jak výrazně špatný vliv má nedostatek čerstvého vzduchu v místnosti na vaše zdraví, ale je to tak. Dospělý člověk vydýchá zdravý vzduch v pokoji za hodinu a půl – ruku na srdce, to není zase tak dlouhá doba. V momentě, kdy CO2 dojde, stoupá v nevětrané místnosti koncentrace oxidu uhličitého. Následkem jeho vdechování cítíme únavu, mnohdy nás může rozbolet i hlava. Čerstvý vzduch je předpokladem pro správné ovzduší v místnostech kde žijeme, kde spíme, trávíme nejvíc času. Naučte se správně větrat, pookřejte a buďte zdravější. 

Říkáte, že větráte pořádně a nejste si vědomi toho, že někde děláte chybu? Každá roční doba má na větrání jiné nároky, obecně platí, že čím je venku větší zima, tím větráme kratší dobu, ale častěji. Chybou je také užívat mikroventilaci, která je vhodná spíše pro teplá období. Pronikání studeného vzduchu skrze ní ochlazuje okenní rám, což ochlazuje celou místnost a topení na to reaguje až přehnaně. Špatné větrání má za následek rosení oken a s ním i tvorbu plísní. Těm svědčí i to, pokud necháte do místnosti proudit ledový vzduch příliš dlouho. Plíseň jednak ničí zateplení a těsnění, také je její přítomnost obecně velice špatná pro lidské zdraví. 

Foto: Shutterstock

Jak to dělat správně!

Díky několika jednoduchým tipům se naučíte v zimě větrat tak, aby byla vaše domácnost svěží, plná čerstvého vzduchu a nedocházelo ke zbytečným tepelným únikům. Větrání musí být intenzivní, ale velice krátké. Na podzim se musíte vejít do 10 – 20 minut, v zimě je ideálních minut pouze šest. Co je však ještě důležitější? V zimních měsících nestačí vyvětrat jednou za den, nýbrž je vhodně větrat 3 – 4 krát denně. Okna otevřete do průvanu a nechte místnost rychle naplnit čerstvým vzduchem. Ten se sice ochladí, ale ačkoliv se tomu špatně věří, zahřeje se posléze mnohem rychleji, než ten starý. 

O kvalitní větrání se staráme především v koupelně, kuchyni a ložnici, protože se zde koncentrují páry po sprchování, vaření nebo spánku. Obecně se také nedoporučuje větrat za deště a pouštět do domu zbytečnou vlhkost, to je opět aktuální opět v letních měsících a pylové sezóně, kdy jedině déšť dovede zabránit jeho postupu do domu.   

Správné proudění čerstvého vzduchu vaší domácnosti je základ toho, abyste se cítili dobře. Pokud dodržíte pár jednoduchých pravidel, nedáte šanci plísním, únavě, ani bolestem hlavy z nedostatku kyslíku. 

Foto: Shutterstock, zdroj: airassurance, tech-controllers