Používáte ke smažení teflonové nádobí? Tyto nepřilnavé pánve jsou sice šikovné, při vysoké teplotě ale můžou způsobit i nepříjemné zdravotní potíže. Na co byste si měli dávat pozor a kdy lze teflon naprosto bezpečně užívat?
Teflonové nádobí najdeme téměř v každé domácnosti
I přes to, že může být teflon dokonce toxický, je jeho používání v českých kuchyních velmi běžné. Kdo by také nechtěl mít zcela nepřilnavou pánev? Všichni víme, jak protivné může být mytí zaschnutých míchaných vajíček. Z teflonové povrchu je smyjete raz dva. Při vysoké teplotě se však tento „zázračný“ povrch stává prakticky jedem. Podle čeho otravu poznáte a jak se ji vyhnout?
Projevy intoxikace připomínají chřipku
Důležitou hranicí u teflonového nádobí je 260 stupňů Celsia. V této hladině se totiž teflon neboli polytetrafluoretylen začíná rozkládat. Na vyšší teplotu nepřilnavou pánev rozhodně nechcete zahřívat. Toxické látky se z tohoto nepřilnavého povrchu začnou uvolňovat od zhruba 350 stupňů Celsia.
Otrava způsobená těmito nebezpečnými látkami se projevuje velmi podobně jako běžná chřipka. Pocítíte bolesti hlavy, svalů a kloubů za přítomnosti mírně zvýšené teploty. Není však třeba se hned bát. Uvedené příznaky v drtivé většině případů během pár dní opět odezní.
Škodlivost potvrzují i vědci
Potenciální nebezpečí teflonu zaujalo čínské vědce na univerzitě v Pekingu. Svými experimenty se snažili odhalit, při jaké teplotě se tento oblíbený materiál stává opravdu toxickým. Výsledkem je, že při teplotě 350 stupňů Celsia se z pánve skutečně uvolnily velmi škodlivé látky a její hmotnost klesla o pět setin gramu.
Není náhodou, že na obalu teflonové pánve můžete najít upozornění na vysoké teploty. Při běžném vaření však jen těžko dosáhnete takové teploty, aby hrozila intoxikace škodlivými látkami. I přes to se ale v případě užívání teflonového nádobí mějte na pozoru a nenechávejte pánev zbytečně přehřívat.
Foto: Shutterstock, zdroj: Fabini, Fortune, CT24