Nepodceňujte péči o zahradu v časných jarních měsících. Odvděčí se vám po zbytek celého roku

Se sílícími paprsky slunce nastává doba probouzení celé zahrady. Řada z nás už časně z jara bere do rukou rýč či motyčku a začíná se zahradními prácemi, kterých je po zimě víc než dost. Po zimě je však nutné k zahradě přistupovat trochu jinak než během zbytku roku. Prozraďme si, jak se o zahradu starat během prvních jarních měsíců.

Staráme se o zahradu během března 

Sněhová pokrývka začíná v březnu neúprosně tát – tedy pokud vám na vaši zahradu letos vůbec nějaký sníh napadl – a tím pádem se na zahradě objevují zbytky napadaného podzimního listí, které je třeba shrabat. V době zimy to byla přikrývka pro rostliny, které zimu nemají zrovna v lásce, na jaro však listí na zahradě už být nemá.  

Kromě shrabávání listí přichází na řadu také vertikutace. Mnozí zahrádkáři si to nechávají až na podzim, podle odborníků by se ale mělo k vertikutaci přistupovat rovnou dvakrát do roka, a to jak na podzim, tak také na jaro – a jaro máme právě nyní. Proto vezměte do rukou vertikutátor a odstraňte z trávníku veškeré mechy nebo plsti, které by mohly stát za špatně rostoucím, nebo dokonce hnijícím trávníkem, který by nebyl vaší pýchou, spíše ostudou.  

Po vertikulaci je nutné trávník uklidit od nežádouích nečistot. Photowind / Shutterstock.com

Během jara už přichází čas i na úpravu trvalkových záhonů, které by se rády vzpamatovaly z dlouhých zimních měsíců. Choulostivější druhy se chtějí zbavit svých zimních pokrývek, které je tíží. Nezapomínejte ani na zastřihávání zaschlých nebo odumřelých částí rostlin. Co se týče péče o okrasné dřeviny, můžete se klidně pustit do jejich výsadby, pokud tedy máte v plánu vysázet keře s opadavým listem. U starších okrasných dřevin proveďte už takto časně z jara prosvětlovací a tvarovací řez.  

Staráme se o zahradu během dubna 

I když se duben nese ve znamení velikonočních svátků, neznamená to, že je to měsíc klidu. Zahradní práce jsou i v tomto měsíci potřeba, ovšem nyní zahrada žádá něco krapet jiného. Ze zimního spánku je probuzená a touží po plnohodnotné péči. A tak nezapomeňte na přesazování rostlin. Vytáhněte také rostliny z úkrytů, v nichž byly během dlouhé zimy schovány před mrazíky. Zejména muškáty už můžete opět dát na okenní parapety, aby krásně ozdobily váš dům. Začněte i s hnojením, začíná totiž vegetační období, během kterého se rostliny hnojí obvykle ve čtrnáctidenních intervalech.

I stromy si zaslouží hnojení. To se provádí formou mulčování, což zabrání nadměrnému výparu či ochrání strom před teplotními extrémy.

V dubnu nastává také čas prvního sekání trávníku. Pokud jste během března nestihli provést vertikutaci čili provzdušnění trávníku, v dubnu se k tomu už dostaňte a neodkládejte to na další měsíc.

V dubnu se také začíná již se sázením. Do svých skleníků klidně zasaďte první rajčata nebo papriky, poté koncem dubna se sází i brambory, které jsou naklíčené a které patří do volné půdy.

Foto: Halfpoint / Shutterstock.com

Nezapomeňte během dubna provést také postřiky na ovocné stromy, pokud se i letos chcete vyvarovat chorobám a škůdcům, kteří jsou často důvodem malé úrody nebo žádné úrody. Pokud jste po sklizni neprovedli řez peckovin, nyní máte možnost napravit svou chybu a řez provést. Jen tak budete mít jistotu, že stromy i letos urodí velké množství oblíbeného ovoce, ze kterého budete čerpat i během zimy, kdy zahrada bude zaslouženě odpočívat.

Foto: Shutterstock.com, Unsplash.com.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.