Cena energií nabírá na obrátkách a dokáže pořádně zamávat s nejedním napnutým domácím rozpočtem. Pokud se vám nechce platit za předraženou elektřinu více než je nutné a chtěli byste se zároveň naučit, jak ji hravě získáte zdarma, máme pro vás několik tipů. Elektrickou energii, kterou můžete napájet své elektrické spotřebiče lze mít s trochou úsilí a znalostí i za hubičku. Vyzkoušejte to i v případě, že vás zajímají alternativní zdroje získávání elektřiny.
Získejte energii zdarma z topného tělesa
Máte doma Peltierův termoelektrický článek a měnič napětí? V tom případě můžete elektřinu získat využitím tepelné energie topných těles. Peltierův článek se skládá ze dvou keramických desek, mezi kterými se nachází termočlánky. Ty tímto způsobem vytváří teplotní rozdíl během průchodu elektrického proudu. Peltierův článek tak můžete použít k ohřevu, ale i ke chlazení a díky třeba chladiči z počítače vyrobit elektřinu.
Použijte minigenerátor
Nevadí vám nechat puštěnou tekoucí vodu z kohoutku, nebo využít třeba proudů místního potoka? Využijte na výrobu elektřiny minigenerátor, který můžete použít na nabíjení telefonu nebo rozsvěcení menších světel. Nemusíte se tak upínat na množství slunečního svitu nebo sílu větru. Minigenerátor ale přece jen nějakou tu korunu stojí. Je tedy dobré si pečlivě propočítat, jestli se vám tato investice skutečně vyplatí.
Rozpohybujte k výrobě elektřiny sami sebe
Chcete si dát do těla, zhubnout a zároveň ušetřit? Sportujte a získávejte energii z pohybu lidského těla. Nejčastější metodou je využití piezoelektrického materiálu, který tvoří elektřinu při deformaci nebo tlaku. Tento materiál se může nacházet třeba v botách a během sportu tak napájet drobná elektrická zařízení. Další způsobem je také použití kinetického zařízení, které pohybem vytváří energii. Nejznámější je kinetický světelný generátor vyrábějící elektřinu díky pohybu, kdy elektrická energie slouží k osvětlení místnosti.
Foto: Shutterstock, zdroj: Nanomotion, Intechopen