Kategorie Rekonstrukce

Neodbornými zásahy v panelových domech ohrožujete i své sousedy

Časovaná bomba tiká ve spoustě panelových domech v Česku. Některé jsou provrtané jako ementál. Majitelé bytů totiž často mění jejich dispozice, vybourávají stěny či celá jádra. Vůbec přitom neřeší, zda jde pouze o příčku či nosnou zeď. Nová rohová vana a mramorové obklady jsou také výrazně těžší než původní umakartové jádro. Pokud takto zrekonstruuje byt více domácností nad sebou, změní se zatížení celého domu, což může výrazně narušit statiku. V nejhorším případě hrozí i zřícení domu, varuje soudní znalec v oboru statika a dynamika stavebních konstrukcí Jaroslav Káně.

Nebezpečné je podle něj zejména náhodné bourání nosných stěn či navrtávání stropních panelů. „Majitelé panelových bytů stále častěji upravují elektrické rozvody tak, že je nechají zadělat do stěn či stropu. Elektrikář vyseká do stropního panelu 20 milimetrovou spáru, tím ale výrazně ovlivní jeho nosnost. Ta se sníží,” upozorňuje Káně.

Dalším častým nešvarem českých kutilů jsou laické zásahy do dispozic bytů, kdy se bez důkladného statického posudku pouští do vybourávání stěn. “Bez odborníka často nelze jednoduše ověřit, jestli je stěna mezi místnostmi nosná nebo jde pouze o příčku. Zásah do příčky zpravidla významně mechanickou odolnost a stabilitu konstrukcí neohrozí, zatímco neodborný zásah do nosné stěny může mít velmi vážné důsledky,” zdůrazňuje Káně.

Do paneláku bourací kladivo nepatří

Problémy může způsobit také technologický postup. Členové České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) se stále častěji setkávají s tím, že lidé stěny vybourávají pomocí bouracích kladiv. “To je naprosto nevhodné. Bourací kladiva negativně přenášejí chvění i do vzdálenějších oblastí od zřizovaných otvorů. Je zapotřebí provádět otvory metodou řezání,” prohlásil Káně.

Problematické je také to, že rekonstrukce v jednotlivých bytech řeší zpravidla pokaždé jiný řemeslník. Ten o případných předchozích výměnách vůbec netuší, přestože by je měl vzít v úvahu a počítat s nimi. „Dodatečné otvory na různých místech v domě, případně i v několika patrech nad sebou, mohou způsobit velmi komplikovaný průběh toků zatížení a vnitřních napětí ve stěnách vedoucí až ke ztrátám odolnosti či stability stěny nebo její dílčí části,“ popisuje rizika Káně.

Problémů je u laických úprav více

Lidé také často mění původní bytová jádra za zděná nebo sádrokartonová, což mění zatížení stavby. Majitelé se také snaží bytové jednotky propojovat. Někteří by chtěli nosné panely celé odstranit, ale pak dochází k závažným poruchám. Problémy podle něj způsobují i neodborné úpravy balkonů či svépomocná výměna podlah.

Kvůli neodborným zásahům dojít až k destrukci domu, což je ale krajní varianta. Mnohem častější je vznik nejrůznějších trhlin a prasklin.

Foto: Unsplash.com.

Aktualizace: 12.11.2019 20:58

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

Sdílet
Autor
redakce

Novinky

Pokojové rostliny a voda s chlorem. Je to problém?

Kvalita vody, kterou používáme pro naše pokojové rostliny, hraje klíčovou roli v jejich zdraví. V… Zobrazit více

3.11.2024

Drogerie se snaží napálit zákazníky. Toaletní papír začaly přepočítávat na útržky

Ceny toaletního papíru se v posledních letech staly předmětem širších diskuzí. S rostoucími náklady na… Zobrazit více

2.11.2024